Dil Pası Oluşumuna Dikkat Edin

Dil Pası Oluşumuna Dikkat Edin

Dil bir tat alma duyu organı olmasına rağmen zaman içerisinde yediğiniz ve içtiğiniz, tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmediğiniz sürece, dil pası rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

Dil bir tat alma duyu organı olmasına rağmen zaman içerisinde yediğiniz ve içtiğiniz, tükettiğiniz yiyeceklere dikkat etmediğiniz sürece, dil pası rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

Dil pası, dil üzerinde oluşan renk farklılıkları ve katmandır. Bu rahatsızlığın sebebi aslında dilin yediğimiz yiyeceklere göre renk almasından dolayıdır. Fakat bu değişim kalıcı değil anlıktır.

Eğer kalıcı bir dil rengi değişmesi yaşıyor iseniz bu durum sizler için tehlikelidir. Bu rahatsızlık dilin sarı, kahverengi, beyaz gibi, renkler alması ile fark edilmektedir.

Dil pası oluşum sebepleri sadece yediğiniz yiyeceklerden dolayı değildir. Oluşan dil renginize göre farklı rahatsızlıklara sahip olduğunuz ortaya çıkacaktır.

  • Beyaz dil pasının görüldüğü rahatsızlıklar; gastroenterit, kolit, ennterit, gastrit olup, genellikle bağırsak enfeksiyonlarının olduğuna işarettir.

  • Sarı pas ise karaciğer ile alakalı bir sıkıntı yaşadığınız gösterir ve safra kesesinde, sıvıda meydana gelen zararlı bir durumun belirtisidir.

  • Kahverengi pas ise sizlerin bağışıklık sisteminin oldukça zayıf olduğunu göstermektedir.

Dil Pası Belirtileri Nelerdir?

Dil pası rahatsızlığı özellikle son zamanlarda çok fazla rastlanan bir durum haline gelmiştir. Özellikle insanların yoğun hayat temposundan beslenmelerine dikkat etmemesinden dolayı, vücudun dirençsiz kalması ve organların tepki göstermesi sonucu oluşan bir belirtidir.

Dil pası belirtilerinden ilk olarak dilinizin renginde kalıcı bir renk değişikliği var ise bu rahatsızlığı yaşıyorsunuz demektir. Uzun süreli renk değişimleri siyah, sarı, kahverengi gibi renklerle gözlenmekte olup, her renk farklı bir organın rahatsızlığını belirtmektedir.

Dil pası dil üzerinde oluşan bir katman halinde de görüldüğünden kötü kokuya da sebep olmaktadır. Bu durumda kişilerin sosyal hayatlarında sıkıntı çekmelerine neden olacaktır.

Bu rahatsızlık başlangıç için dilinizin tamamını kaplamasa da önlem almaz iseniz zaman içerisinde diliniz sarı, siyah gibi bir renk alacaktır.

Bu rahatsızlığın pek çok sebebi olabilmektedir. Özellikle vitamin eksikliği durumunda ve hormon bozukluklarında bu rahatsızlıkla sık sık karşılaşabilirsiniz.

Dil Pası Nasıl Tedavi Edilir?

 Bu rahatsızlık için ilk olarak bir kulak, burun, boğaz doktoruna gitmeniz gerekecektir. Doktor kontörlünde bir tedavi uygulamalısınız.

Çünkü bu dilde oluşan renk değişimi başka rahatsızlıkların başlangıcı da olabileceği için tedavinin mümkün olduğunca doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Ekstra olarak doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında sürekli olarak ağız sağlığınıza ve temizliğine dikkat etmelisiniz.

Dişlerinizi düzenli olarak gün içerisinde fırçalamalısınız ve periyodik olarak detertraj yapmalısınız. Dil pası oluşumunu bu şekilde tedavi edebilir hata oluşmasına engel olabilirsiniz.

Eğer tüm bu uygulamalara rağmen eğer bir sonuç alamadıysanız mutlaka lazer tedavisi görmeniz gerekecektir. Lazer tedavisi ile kesin sonuç alacaksınız.

Fakat bunun için de ilk olarak doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız gerekecektir. Bu rahatsızlığı fark ettiğiniz ilk andan itibaren hemen önlem almalısınız. Eğer tüm dilinize pas yayılırsa daha büyük sıkıntılar yaşayacaksınızdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.