Spoiler nedir? Spoiler Yemek nedir?

Spoiler nedir? Spoiler Yemek nedir?

Bir bir eserin detayları hakkında bilgi veren, alıcının duygu ve düşüncelerini önceden etkileyen ipucuna spoiler diyoruz.

Spoiler Yemek nedir?

Bir film, kitap, müzik veya video oyun herhangi biri hakkında önceden size bilgi vererek alacağınız hazzı etkisi altına alacak ipuçlarına spoiler, Bilgiler ve ipuçlarını takipçisine istemsizce ulaştırma ise ''spoiler yemek'' olarak isimlendirilir. Mesela izlemek istediğiniz bir filmin finalini çevrenizden duyarsanız spoiler yemiş oluyorsunuz. Filmi seyrederken heyecanlanıp, duygulanırsanız duygulanın filmin finalini nasıl bittini bildiğiniz için etkisi daha az olacak, çünkü önceden filmin nasıl ilerleyeceği hakkında bir fikre sahipsiniz. Bu sebeble spoiler yemiş ve film izleme esnasında habersiz alacağınız hazı artık alamayacaksınız. 

Spoiler yememek için şuan internet siteleri açılır kapanır pencereler içerisine spoiler yerleştiriyor ve bu bilginin muhakkak spoiler olduğuna yönünde bir bilgi paylaşımı yapıyor. Açılan pencereleri eser evvelinde  yok sayarsanız spoiler yeme ihtimalinide düşürebilirsiniz.

Spoiler Vermek Nedir?

Spoiler vermek bir eserle ilgili net ipucu veya detay iletirseniz spoiler vermiş sayılırsınız. Yukarıdaki örnekte de gördüğümüz gibi bir film seyrettiniz ve bu filmi çok haz aldınız. Bu filmin akışıyla ilgili ayrıntılı ipuçları verdiğiniz taktirde spoiler vermiş olursunuz.  Çevrenize spoiler verdiğinizde izleyicilere spoiler yedirmiş olacaksınız ve haliyle filmden alacakları haz da daha az olacak. Spoiler verilen platformlar da kişiler pek memnun olmadığı için spoiler koruyucusu kullanmalı veya başlığınız  kalın puntolu olsun yazdıklarınızın spoiler bulundurduğunu bildirsin.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.