Sosyal Medyada Nasıl Fenomen Olunur?

Sosyal Medyada Nasıl Fenomen Olunur?

Sosyal medya artık hem sosyal açıdan, hem de ticari açıdan insanların en fazla zaman harcadığı, en çok takip ettiği ve en fazla önem verdiği mecralardan biri haline geldi. Bu nedenle işi uzmanına sormaya karar verdik ve birçok ünlünün ve kurumsal markanı

Sosyal medya artık hem sosyal açıdan, hem de ticari açıdan insanların en fazla zama harcadığı, en çok takip ettiği ve en fazla önem verdiği mecralardan biri haline geldi. Özellikle Twitter, İnstagram ve Facebook şuan en popüler sosyal medya mecraları arasında yer alıyor. Bu nedenle kullanıcılar bu alanlarda gerek kişisel nedenlerle, gerekse de ticari nedenlerle aktif olmaya çalışıyor.

Bu aktif olma çabası ise sanıldığı kadar kolay değil. Bu nedenle işi uzmanına sormaya karar verdik ve birçok ünlünün ve kurumsal markanın Sosyal Medya Uzmanı Tarık Tan ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Tarık Bey, Önce Okuyanlara Kim Olduğunuzu Açıklamak İster Misiniz?

Tabii ki. Ben Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunuyum. Uzun süre reklam ajanslarında çalıştıktan sonra değişen medya algoritmasını fark ettikten sonra uzmanlık alanımı sosyal medyaya doğru kaydırmaya başladım. Bir süredir de çeşitli medyatik kişilerin sosyal medya danışmanlığını ve markaların sosyal medya hesaplarının yönetimini yapıyorum.

Sosyal Medyada Popüler Olmak Çok Zor Değil

Bugün birçok kişi sosyal medyada fenomen olmaya çalışıyor. Özellikle yeni jenerasyon hayatının büyük bir bölümünü sosyal medya için uğraşarak geçiriyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Toplumda sosyal medyanın insanı yalnızlaştırdığına dair bir genel kanı var. Ben buna katılmıyorum. Tabi ki sosyal medya ilk olarak yaşantının medyaya yansıtılan haliydi ve zamanla yaşanılanı yansıtmaktan çok, yansıtılanı yaşamaya döndü. Ama bu olumsuz bir durum değil, tam tersine artık birçok kişi hayattan daha fazla zevk alacağı şeyler yapmaya başladı. Doğal olarak da toplumun kendisini daha çok onaylaması için İnstagram’da nasıl takipçi kasarım ya da Twitter’da nasıl fenomen olurum gibi soruları herkes sormaya başladı.

Peki ben de sorayım, İnstagram’da nasıl takipçi çoğaltabiliriz?

Bu konuda herkesin çok fazla çaba gösterdiğini ve buna rağmen başarısız olduklarını görüyorum. Sanırım yanlış yönde çaba gösteriliyor, bu aslında çok da zor değil. Doğru hashtag yönetimi ile, tutarlı ve alakalı paylaşımlarla, paylaşımların düzenliği ile ve kaliteli içerik üretmekle bunu herkes kolaylıkla yapabilir. 

Doğru hashtag yönetimi nasıl olmalı peki sizce? 

İnstagram’dan doğru konuşursak 30 hashtag sınırı var. Paylaşımlarda bu sınırı zorlamak ve çok hashtag kullanmak pek başarı sağlamıyor. Sağlasa bile kalıcı olmuyor, gelen takipçiler bir süre sonra geri gidiyor. Bu nedenle en fazla, taş çatlasa 10 hastag kullanmak gerek. Bu hastaglerin de paylaşım ile alakalı olması gerekir. Örnek vermek gerekirse; güzel bir kadın fotoğrafı paylaştığınızda bununla ilgili #girl, #photo, #woman, #love gibi sadece birkaç hastag kullanmak yeterli olacaktır. Bu hashtaglerle ilgilenen sizi takip edecektir. Benzer içerikler paylaşmaya devam ettiğinizde de takibi bırakmayacaklardır.

İnstagram’da Ne Takipçi Kazanmak İçin Kaliteli ve Benzer İçerikler Paylaşın

Neden sürekli benzer içerikler paylaşmalıyız?

Çünkü, bir sosyal medya hesabınızla tüm ilgi alanlarına hitap edemezsiniz. Eğer bir gün kadın, ertesi günü araba içerikleri paylaşıyorsanız, iki içeriklerin takipçilerini de kaybedersiniz. Çünkü birini seven insanlar, diğerini sevmeyebilir ve genellikle de sevmez.

Sosyal medyada herkes bir şeyler paylaşıyor, kaliteli içerik nasıl üretilir?

Artık online olarak kullanabileceğiniz birçok fotoğraf düzenleme sitesi ya da programı, video düzenleme, yüzlerce çeşit filtre, birçok efekt bulunuyor. Bunları kullanmak hem oldukça kolay, hem de etkili. Hiç bilmeyen biri bile sadece 1 saatte kendisine çok güzel fotoğraf ve videolar üretebilecek hale gelebilir.

Bu paylaşımları düzenli yapmanın faydası nedir peki?

Düzenli içerik paylaşmak en önemli kriterdir. Birisi sizi takip etmeye başladığında içeriklerinizi sürekli olarak görmek ister. Eğer bir gün 10 içerik paylaşıp, 1 hafta hiçbir şey paylaşmıyorsanız takipten çıkacaktır. Fakat günde 1 ya da 2 tane düzenli içerik, takipçilerin ilgisini canlı tutacaktır ve onları kalıcı hale getirecektir.

Tarık bey, bize zaman ayırdığınız ve bu değerli tüyoları bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak okurlara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Özellikle genç arkadaşlara sosyal medyanın bir amaç değil de araç olduğunu hatırlatmak isterim.

Kimse sosyal medyada anı biriktirmek için bir şey yaşamamalı, yaşadıkları için sosyal medyada anı biriktirmeli. Nezaketiniz için ben teşekkür ederim.

Kaynak : https://haberzamani.net - Ayşe Duygulu Aydın

Haberzamani.net sitesinde yayınlanan yazı, resim, fotoğraf, illüstrasyon ve konuların her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.