Mühendisler Mars Toprağından Tuğla Yapmanın Yolunu Buldu

Mühendisler Mars Toprağından Tuğla Yapmanın Yolunu Buldu

Günümüzde, ileriki dönemlerde Mars’a yerleşme planlara giderek hız kazanıyor ve bu nedenle birçok çalışma gerçekleştiriliyor.

Günümüzde, ileriki dönemlerde Mars’a yerleşme planlara giderek hız kazanıyor ve bu nedenle birçok çalışma gerçekleştiriliyor. Bilindiği üzere Mars’ın büyük bir çoğunlu kırmızı bir toprak örtüsünde oluşuyor.

Mars’ta yerleşmek için plan yapan keşif ekipleri ise söz konusu kırmızı toprak vasıtasıyla tuğla üretmek için herhangi bir fırınlama ya da katkı malzemesine gerek kalmayacağını belirtiyor. Ancak bunun yerine, toprağın çekiçle birlikte eşdeğer bir kuvvetle sıkıştırılması durumunda, tuğla yapımının mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Eğer böyle bir şey mümkün olursa hem dünyada hem de Mars’ta, ilerleyen dönemlerde Mars tuğlası adında bir tuğlanın kullanılabilme ihtimali artıyor. Öte yandan bu konuda NASA ve Kaliforniya San Diego Üniversitesi’nin çalışmaları sürüyor.

Mars toprağı sayesinde barınak inşa etme planı, haliyle Mars toprağının daha verimli kullanılmasından geçiyor. Bu konuda ise hem Kaliforniya San Diego Üniversitesi ortak çalışma yürütüyor.

Günümüzde bu çalışma olayı son hızıyla devam ederken, bu konuda Mars toprağının tuğlaya dönüşebilmesi adına minimum polimer miktarı hesaplanıyor. Bu konu üzerinde çalışan görevliler, bir kaza sonucunda Mars toprağı ile tuğla üretmek için sadece yeterli olan basınç miktarının sağlanmasının yeterli olacağını fark ediyor.

Bu basınç miktarı ise hemen hemen 1 metre gibi bir yükseklikten 4,5 kg ağırlığa sahip olan bir çekicin, yere düşmesiyle birlikte oluşturduğu basınçla aynı değerde yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.