FBI Messenger'ı Dinleme İsteğinde Bulundu

FBI Messenger'ı Dinleme İsteğinde Bulundu

FBI (Amerika Federal Soruşturma Bürosu), yürütülmekte olan bir dava ile ilgili gerekli incelemeleri yapmak için Facebook'a başvurarak Messenger'ın görüntülü görüşme özelliğindeki görüşmeleri dinleme talebinde bulundu.

Reuters'da yer alan habere göre bir çete üzerinde incelemeler yapan ve devam eden dava ile ile ilgili FBI'ın Facebook'tan alacağı bilgilerin oldukça değerli olduğu belirtildi.

Facebook'un gizlilik belgesinde yer alan maddelerden dolayı herhangi bir veri veremeyeceğinin belirtilmesi üzerine Kaliforniya’nın Fresco kasabasında devam etmekte olan dava ile ilgili federal yargıçın FBI yetkililerine Facebook markasına bu konuda daha fazla zorlayıcı olamayacaklarını belirttiği aktarıldı.

FACEBOOK DİNLEME İSTEĞİNİ REDDETTİ

Çete üyeleri ile ilgili pek çok bilgi toplayan ve 100 sayfalık raporu mahkemeye sunan FBI'ın daha detaylı incelemeler ve suç unsurlarını incelemek için Facebook tarafından görüntülü konuşma özelliğinin dinlenilmesi talebinde bulunduğu belirtildi. FBI adına mahkemede gerekli evrakların sunumunu sağlayan özel ajan Ryan Yetter'in gelişen teknolojide bu tarz görüşmelerin maalesef takip edilememesinden dolayı taleplerini mahkemeye sunduklarını belirtti.

KANUNLA İNTERNET ÜZERİNDEN DİNLEMEYİ ENGE

Amerika'da bulunan kanunlara göre telefon görüşmeleri mahkeme kararı ile dinlenebilir iken internet üzerinden gerçekleştirilen görüşmeler gri bölgede olmasından dolayı dinlenemiyor. Facebook Messenger'ın görüntülü konuşma özelliğinin de dinlenememesinden dolayı kayıtları Facebook'dan talep eden FBI olumsuz yanıtı alır iken mahkeme de bu talep için tekrar Facebook'a bir zorlama veya yaptırım yapamayacaklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.