Cassini Satürn Keşfinde Sona Yaklaşıyor

Cassini Satürn Keşfinde Sona Yaklaşıyor

Cassini adında olan bir gözlem uydusu geçtiğimiz günlerde Satürn’ün atmosferi ve bunun yanı sıra halkaları arasına yapacağı 22 dalış serisinin ilk olanına başladı. 26 Nisan tarihinde saat 12.00 sularında, saatte 110 bin kilometre hızla birlikte, halkalarl

Cassini adında olan bir gözlem uydusu geçtiğimiz günlerde Satürn’ün atmosferi ve bunun yanı sıra halkaları arasına yapacağı 22 dalış serisinin ilk olanına başladı. 26 Nisan tarihinde saat 12.00 sularında, saatte 110 bin kilometre hızla birlikte, halkalarla gezegenin arkasına girme işlemini ilk olarak gerçekleştirdi.

Uydunun dalış işlemine başladığı bölgede kaya ve buz parçalarına çarpması gibi bir ihtimal karşımıza çıkmaktaydı. Bu nedenle Cassini’nin anteni, bir kalkan olarak tasarlandı. Ancak son derece yüksek bir hızla çalışan Cassini, henüz herhangi bir sorunla karşılaşmadı. İlerleyen dönemlerde ise karşılaşabilme ihtimalinin ise son derece yüksek olduğu belirtildi.

Dalış işlemi sırasında antenini kalkan olarak kullanan Cassini, hal böyle olunca Satürn’den dünyaya 20 saat boyunca herhangi bir sinyal gelmeyecek. İlk denemenin başarılı olmasıyla birlikte ise kalan 21 denemede herhangi bir aksaklık olmadığı durumda denenecek.

Bu dalışların tamamının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda ise Cassini, Satürn atmosferi içerisine girerek kayıplara karışacak. Yapmış olduğu dalışlar ve işlemler nedeniyle büyük bir efor sarf edecek olan Cassini, yakıtının azalmasından ötürü kendini Satürn atmosferi içerisinde kaybedecek.

Cassini’nin yakıtının bittikten sonra atmosferin içerisinde kaybolmasının en büyük nedeni, yakıtı biten NASA gözlem uydusu aracının, oradaki herhangi bir uyduya düşmesiyle birlikte o ortamdaki olası yaşam standartlarını etkilememesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu konunun ince bir şekilde düşünülmüş olması, bilim insanlarının uzayı ne denli ciddiye aldıklarını öne çıkarıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.