Apple'a Şok Ceza Geldi! Iphone’lerin Bilinçli Olarak Yavaşlattığı Tespit Edilen Apple'a 113 Milyon Dolar Ceza Verildi..!

Apple'a Şok Ceza Geldi! Iphone’lerin Bilinçli Olarak Yavaşlattığı Tespit Edilen Apple'a 113 Milyon Dolar Ceza Verildi..!

Apple batterygate uygulaması üzerinden seneler geçtikten sonra yeniden ceza ile gündem haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri'nde soruşturma açıldı ve sonuçta 113 milyon dolar zarara uğramasına neden oldu. Apple artık daha şeffaf bir tutum sergileyecek çünkü bunun için yasal taahhüt uygulanacak...

Apple yavaşlatma nedeniyle cezaya çarptırıldı! Amerika Birleşik Devleti teknoloji devi firma eski cihazları üzerinde gerçekleştirdiği yavaşlatma işlemi nedeniyle büyük bir cezaya çarptırıldı. Şirketin de kabul ettiği bu durum eskiden cihazın sağlıklı bir şekilde ve bilinçli olarak başlatılması sebebi ile ortaya çıkıyordu. Amerika Birleşik devletlerinde bu işlemler batterygate olarak isimlendiriliyor. Apple soruşturma sonrasında haksız bulunması nedeniyle 113 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı ve bir de taahhüt uygulamasına yer verildi. İşte Apple'a dair son dakika haber ve detayları…

Apple kullanıcıları bilinçli olarak yavaşlatma stratejisi ile mağdur oluyorlardı. İlk defa 2017 yılında bu konu gündeme gelmişti ve olayın kesinleşmesi ile birlikte Apple ağır eleştiriler almıştı. Aynı zamanda bugün de bazı kurumlar tarafından olay açığa çıktı ve soruşturma başlatıldı. Dün itibarıyla Arkansas, Indiana ve Arizona gibi firmalar tarafından soruşturma açılması gündeme gelen firmaya yapılan bu konuda haksızlığı kesinleşti. Şirket para cezası ödeme zorunda kalacak bunun içinde yasal bir taahhüt oluşturdu.

Apple iPhone’ların pil ömrü ile ilgili detaylı bilgi sunuyor. Ancak yine de cezadan kaçamıyor.

Arizone başsavcısı olarak görev yapan Mark Brunovich yapmış olduğu açıklamada teknolojik ürünler üzerinde çalışmalarını sürdüren şirketlerin ürünler hakkında tüm gerçekleri bildirmemeleri nedeniyle mağduriyetlerinin oluştuğunu söyledi. Bu nedenle şeffaflığın ön plana çıkması gerektiğini değindi sadece apple'a yönelik bir durum olmadığını belirten başsavcı farklı bir teknoloji için de benzer yaptırımlar uygulanacak dedi. Apple'ın almış olduğu bu ceza 2018 yılında da radikal olarak kullanıcılara yeni bir dönem sağladı. Şirket yapmış olduğu güncelleme ve pil ömrü ile ilgili bilgi sahibi olmaları için kullanıcılarına şeffaf davrandı ancak  cezadan kaçması mümkün olmadı. Çünkü o dönemde kriz haline gelen yavaşlatma meselesi ve soruşturma neticesinde bu arada bu konuyla ilgili olarak sadece 113 milyon dolarlık ceza ile kalmayıp mart ayı itibariyle aynı sorun yüzünden başka bir soruşturma geçilmesi halinde 500 milyon dolar ceza ödemesi öngörüldü. Fransa'daki yetkililerde Apple’a 25 milyon dolar ödemesini talep ettiler. İşte bu cezaların sonucunda toplam miktar 113 milyon dolar olarak ortaya çıktı. Bu karardan sonra iPhone'larda daha şeffaf bir tutum sergilenecek. Ancak bunun nasıl yapılacağı da tam olarak bilinmiyor. Kullanıcılar 2018 yılından bu yana pil durumlarını görüntüleyebiliyor. Bundan sonrası için hangi uygulamaların geleceği merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.