15 Kasım’da Dünya Kararıyor Mu?

15 Kasım’da Dünya Kararıyor Mu?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir haber 15 Kasım’da dünyanın kararacağını söylüyordu. Söylenenlere göre NASA Kasım 2017 tarihini işaret etmiş ve bu tarihte dünyanın kararacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir haber 15 Kasım’da dünyanın kararacağını söylüyordu. Söylenenlere göre NASA Kasım 2017 tarihini işaret etmiş ve bu tarihte dünyanın kararacağını duyurmuştu. Haberi duyan birçok kişi NASA nedir? sorusunu sordu ve konuyla ilgili detaylı araştırmaya girişti.

Bazı haber sitelerinde ve sosyal medyada ortaya çıkan NASA 15 günlük karanlık olacak açıklaması yaptı iddiaları sadece bir trolden ibaretti.

Vatandaşlar panik ve merak uyandıran haberde NASA Canlı Yayın yaparak durumu açıkladı gibi son derece iddialı ibareler de bulunuyordu.

NASA’nın 15 Kasım itibariyle dünyanın kararacağını söylediği ve bu karanlığın 15 gün süreceğini söyleyen bu haber binlerce kişi tarafından okundu.

15 Kasım’da dünyanın 15 gün süresince kararacağına inanan vatandaşlar ise bu haberin bir tral yani şakadan ibaret olduğundan habersiz. Bu tip yalan ya da şaka haberler geniş kitleler üzerinde olumsuz etki bırakabiliyor.

Konuya ilişkin NASA’dan böyle bir açıklama yapılmadığı gibi NASA’nın 15 Kasım tarihinde olası bir hava olayını işaret eden bir paylaşımı da yok. Yani ortaya atılan 15 Kasım’da düny karanlığa gömülecek haberleri gerçek değil.

Bu tip gerçek olmayan haberlere ilişkin çeşitli platformlar bazı yaptırımlar uygulama kararı alsa da henüz tam başarı sağlanmış değil. Sadece Türkiye’de değil dünyanın çeşitli yerlerinde bu tip haberler zaman zaman yapılıyor. Daha önce buna benzer bir haber İsviçre’de bulunan Cern’deki bir deneye dair yapılmıştı.

O dönemde deneyin yapılması halinde dünyanın yok olacağı iddia edilmiş, birçok kişi cern nedir? ve bu deney neyi kapsıyor araştırmalarında bulunmuştu. Bu tip haberler insanlar üzerindeki korku duygularını arttırabiliyor, ancak henüz önüne geçilebilecek bir çare bulunamadı.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.