SGK Erken Emeklilik Formülünü Açıkladı! Emekli Olmak İçin SSK, Bağ-Kur ve SGK Girişi Olan Hemen Emekli Olabilecek...

SGK Erken Emeklilik Formülünü Açıkladı! Emekli Olmak İçin SSK, Bağ-Kur ve SGK Girişi Olan Hemen Emekli Olabilecek...

SGK açıkladı! Artık 48, 49, 50, 56 ve 57 yaşlarında emeklilik mümkün. Yapılan bu açıklama vatandaşta büyük bir heyecan yarattı. Kimler ne zaman emekli olabileceğini araştırıyor. Emekli olmak için gerekli şartlar ne? Hangi şartlarla ve hangi işlerde çalışanlar daha erken emekli olacak? İşte SGK’nın yapmış olduğu açıklamaya ilişkin detaylar...

SGK'dan erken emeklilik formülü açıklandı. Artık 48, 49, 50 yaşlarında emeklilik mümkün olacak. Emekli olma hakkı kazanmış kişilerin nasıl emekli olabileceğine ilişkin açıklama geldi. Prim gün ödemesi sigorta başlangıç tarihi artık bazı şartlarla geriye çekilebiliyor. 4A, 4B ve 4C kapsamında olanları ilgilendiren bu açıklama ne zaman hayata geçecek? Kimler bu haklardan yararlanabiliyor? İşte erken emeklilik haberleri...

SGK son dakika açıklamaları haberzamani.net'e. Kadınlarda doğum borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması ile birlikte yaş haddinden indirim yapılarak erken emeklilik mümkün olacak. 50 yaşında kadınlar emeklilik fırsatı sağlarken erkekler 55 yaşında emekli olabiliyor. Fakat eksik kalması nedeniyle bazı esneklikler tanınıyor. Kanunlarla birlikte 8 Eylül 1999 tarih öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış olma şartı da aranıyor. Bu tarihlerden önce sigortalı olanlar erken emeklilik fırsatlarından yararlanabiliyor.

Emeklilik Hesaplamasında Son Dakika Gelişmesi Var Mı?

4A kapsamında çalışma yaşamına devam eden vatandaşlar emeklilik yaşı ile ilgili açıklama bekliyorlar. Vatandaşlar ne zaman emekli olacaklarını üç farklı etkene göre belirleyebiliyorlar. Bu faktörler;

  • 1999 yılının 8 Eylül tarihinden önce sigorta başlangıcı olması
  • 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigorta başlangıcının yapılmış olması
  • 30 Nisan 2008 tarihi sonrasında sigorta başlangıcına göre yaş belirlenmesi etkenlerinin bağlı olarak emeklilik sağlanıyor.

4B’li Olanlar İçin Emeklilik Şartları Neler?

  • Bağ-Kur yani 4B kapsamında olanlar için emeklilik kadınlarda 1 Haziran 2002 tarihi itibariyle 25 yıllık sigortalı çalışma şartı 2 yıldan daha az borcu bulunan kadınlar 40 yaş ve 20 yıl üzerinden emekli olabiliyorlar. Erkeklerde ise 25 yıl ve 44 yaş ile emeklilik mümkün olur.
  • 3 yıldan daha az süre borçlu olanlar 20 yıl ve 41 yaşında emeklilik hakkı elde edebiliyor. Erkekler ise 25 yılda 45 yaş üzerinden emekliliği sağlayabiliyor.
  • 4 yıldan daha az süreyle prim borcu olan kadınlar 20 yıl ve 42 yaşında emekliliği sağlarken, erkekler 25 yılda 46 yaş üzerinden emekli olabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.