Zirkonyum Dişi Kaplama Nedir? Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Zirkonyum Dişi Kaplama Nedir? Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Diş kaplamaları genellikle porselen kaplama uygulanır uygulanır. Diş kaplamaları ikiye ayrılır metal destekli ile metal desteksiz olarak. Diş hekimleri daha estetik bir gülüş ihtiyacı isteyen hastalar için daha estetik tedavi çeşitlerinde tercih sunuyorla

Zirkonyum beyaz renkli diş kaplamasında kullanılan bir maddedir, saf mineral durumu yerine zirkonya seramiği durumuna dönüştürülüp özel fırınlarda biçimlendirilmektedir. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar sınıfından olup, metal destekli kaplamalara bakılırsa daha doğal ve orjinale daha yakın görüntüşü vardır. 

Zirkonyum diş nedir?

Diş kaplamalarında eskiden beri kullanılan klasik porselen köprü ve protezlerin alt maddesi olan gri metal yerine yapılan beyaz renkte uygulanan bir alaşımdır.

Zirkonyum Dişin Tercih Edilme Sebebleri Nelerdir?

1) Zirkonyum diş kaplamalarının, görüntüsü doğala daha yakındır kaplama olduğu çok belli olmaz.

2) Diş etleriyle metal üstü porselenlere kıyasla çok uyumludur. Diş etlerinde morumsu bir görüntüye sebeb olan metal üstü porselenler yerine zirkonyum tercih ediliyor çünkü böyle bir hal söz konusu değildir.

3) Doğal dişe en yakın görüntüyü verdiği için ön diş kaplamalarınızda, zirkonyum kaplama tercih sebebidir.

4) Zirkonyum diş kaplaması, uygulanan bazı hastalarda biyolojik olarak daha uyumludur. Metal alt yapılı porselen kaplamalara karşı alerji meydana gelmektedir. 

5) Zirkonyum kaplama uygulanacak diş porselen kaplamaya göre az diş dokusu kesilir. Çünkü geleneksel metal üstü porselenlerde, grimsi görüntüyü yok edip daha doğal diş görüntüsünü verebilmek için daha fazla diş dokusu kesilir.

6) Zirkonyum kaplamada, daha az diş dokusu kesildiği için sıcak soğuk hassasiyetin de daha az olmaktadır.

7) Eğer kaplama tek dişe uygulanacaksa, doğal dişlere daha çok benzediği için zirkonyum diş kaplaması daha uygun olur.

Zirkonyum Dişin Estetik Açıdan Avantajları Nelerdir?

Işık geçirgenliği yapısı sayesinde doğal diş görüntsü yakalanır. Doğal dişlerin minesi ışığı tamamen iletir.

Porselen kaplamanın alt yapısı olan metal, uygulanan dişlerde opak bir görüntüye sebeb olur. Bu nedenle dişlerin doğaldan uzak, cansız ve yapay görünmesine neden olur. Zirkonyum kaplama uygulanırsa bu gibi durumlar ile karşılaşılmaz.

Zirkonyumun Diş Etleri ile Uyumu Nasıldır?

Zirkonyum kaplama, diş etleriyle uyumlu bir malzemedir. Metal destekli olan kaplamalarda oluşan, diş etleri ve dişin boyun bölgesindeki morarmaya benzer kötü görüntü zirkonyum kaplamada asla görülmez ve diş eti çekilmesine de sebeb olmaz.

Zirkonyum Metale Alerjisi Olanlarda Takılabilir Mi?

Zirkonyum kaplamanın maddesinde metal bulunmadığı için alerjiye de sebeb olmaz.

Ağızda Kokuya Ya Da Tat Değişikliğine Neden Olur Mu?

İçeriği metal bulunmadığı için bir koku veya tat değişikliği yapması mümkün değildir.

Zirkonyum Kaplama İleri Zamanlarda Renk Değiştirir Mi?

Pürüzsüz ve kaygan yapısı sebebiyle plak birikimi oluşmaz. Bu sebeple kahve, çay ve sigara benzeri renklendirici maddelerden etkilenmez. Renginde her hangi bir değişiklik olmaz uygulandığı gibi kalır.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Dişler, normal dişleri fırçalar gibi fırçalanmalı. Düzenli 6 ayda bir uygulanan hekim kontrolleri ile zaten problemler öngörülüp doğacak problemler için tedbir alınır.

Zirkonyum Dişler Ne Kadar Süre ile Kullanılabilir?

Bakımı ve kontroller düzenli olarak uygulanırsa çok uzun yıllar kullanılabilir. Belli bir süresi yoktur. Dişler canlı dokulardır ve geçen zamanla aşınmalar ile diş yapısında farklılıklar oluşabilir. Zirkonyum kaplama uygulanan dişlerde farklılıklar olmaz.

Zirkonyum Değiştirilmek İstenildiğinde Dişe Zarar Verir Mi?

Zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarıldığı için dişlerde doku kayıplarına neden olmaz.

Zirkonyum Kaplamalar Nasıl Takılır?

Diş küçültülür, Diş eti sağlıklı hale geldiğinde, özel ölçülerle ve ağza uygun kaşıklarla hassas bir biçimde ağız içi diş ölçüsü alınır. Laboratuvar ortamında, doğal dişe en yakın renkte zirkonyum alt yapısı ve üzerine de porselen üst yapısı işlenerek klinik ortamda dişe uyumu oluşturulur. Sona gelindiğinde ise, özel yapıştırıcılar ile dişe takılır. Hasta kendi doğal dişinden farksız kullanabilir.

Zirkonyum Kaplama Takılırken Ağrı Hissedilir Mi?

Sorunlu dişlerin kesme işlemleri lokal anestezi verilerek yapılır. Akabinde ise diş renginde geçici kullanılmak üzere kaplama uygulanarak, sıcak ve soğuk hassasiyetine engel olunur. Genel olarak ise bir acısız süreç tamamlanır.

Zirkonyum Kaplama Ne Kadar Sürede Takılır?

Zirkonyum kaplama, eğer diş etleri sorunsuz olan hastalarda 1 haftada tamamlanmaktadır. Hastanın beğenisine sağlanaca ya da hekim ile hastanın memnuniyetleri görülene kadar birkaç prova ile devam ettirilebilir.

Zirkonyum Kaplama Kimler Yaptırabilir?

Zirkonyum kaplama, her yaşta takılabilir. Fakat 18-20 yaşına kadar hastanın gelişim döneminde olunması ve çenenin büyümesi sebebiyle tavsiye edilmez.

Zirkonyum Kaplanmanın Dezavantajı Var Mıdır?

Aralıklı dişlerde arka bölgelerde kırılma ihtimali çoğalacağından tavsiye edilmez.

Zirkonyum Kaplama Diş Eti Hastalığı Olan Hastalara Takılır Mı? 

Hastaya zirkonyum kaplama uygulanmadan önce diş eti hastalığı tedavi edilir sonra zirkonyum dişler takılabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatı 2019

Zirkonyum diş kaplama fiyatı klasik porselen diş kaplama fiyatından çok fazla yüksek nerede 2 katı fiyatındadır. Bir tane zirkonyum diş kaplaması fiyatı 150 € ile 200 € arası fiyata yapılmaktadır. Zirkonyum diş kaplama maddeleri avrupa gibi ülkelerden getirildiği içi ürünün Euro veya dolar üzerinden fiyatı veriliyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.