Yumurtalık Kistleri Tedavisi Yumurtalık Kisti Kötü Huylu Olduğunu Nasıl Anlarız

Yumurtalık Kistleri Tedavisi Yumurtalık Kisti Kötü Huylu Olduğunu Nasıl Anlarız

Yumurtalık kistlerine Latince over kistleri denilmektedir. Yumurtalık kelimesi over anlamına gelmektedir. Peki, kist nedir?

 İçi sıvı dolu keslere kist adı verilmektedir. Kistler kist duvarı ile çevre dokulardan ayrılırlar. Kistler ikiye ayrılmaktadır. Bunlar iyi huylu ve neoplastik yani kanseröz kistlerdir.
 

Yumurtalık Kistlerinin Tespiti Nasıl Yapılır?

Kadınların çoğu yaşamlarının bir bölümünde yumurtalık kistleri ile karşılaşmaktadır. Peki, yumurtalık kist tespiti nasıl yapılır? Genellikle belirti vermeyen bu sorun jinekolojik muayene esnasında fark edilmektedir.

Çoğunlukla herhangi bir sorun olmaya ve masum olan bu problem, halk arasında yanlış değerlendirilip kanser gibi görülerek endişe yaratabilmektedir. 

Yumurtalık Kistleri Nasıl Oluşmaktadır?

Hiçbir hücre vücutta kalıcı olarak bulunmamaktadır. Yani hücreler bir yandan ölürken bir yandan kendilerini yenilemektedir. Böylece her hücre farklı yapı ve miktarda bir sıvı salgılarlar. Eğer hücrelerde üretilmiş olan sıvı miktarı emilim miktarından fazla ise dokular arasında sıvı birikmektedir. Bu sıvının miktarı normalden fazla ise ödem adını almaktadır. Ancak doku dışında kalan sıvılar zar tarafından çevrelenerek kese şeklini alırsa ve içerde bulunan sıvının çıkışı önlenirse bu lezyona da kist denir. Nerdeyse vücutta bulunan bütün organlarda kist oluşabilir. (Karaciğer kistleri, akciğer kistleri, beyin kistleri....)

Yalnız şu bilinmelidir ki yumurtalık haricinde diğer organlarda oluşan kistler daha kolay ve hızlı belirti verir. Çünkü diğer organlarda oluşan kistler organların fonksiyonlarını bozmaktadırlar.

Yumurtalık Kistleri Nedenleri?

Yumurtalık kistlerinin nedenleri;

• Hormonsal dengesizlik 

• Vücutta sıvı birikmesi 
• Enfeksiyonlar
• Genetik hastalıklar
Embriyonun gelişme kusurları
• Hücre bozulması
• Kronik iltihap
 

Yumurtalık Kist Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık kistlerinin iyi huylu ve kötü huylu olduklarını söylemiştik. Bunların arasında en yaygın olarak görüleni iyi huylu kistlerdir. En yaygın yumurtalık kist belirtileri şunlardır;

• Adet döngüsünde düzensizlik

• Sık idrara çıkma gibi idrar yollarıyla ilgili sorunlar
• Ağrılı dışkılama, kabızlık gibi sindirim sistemi bozuklukları
• Kasık ya da karın ağrısı
• Karında şişkinlik
 
Yumurtalık kistlerinde ağrı nadir bir belirtidir. Ağrının varlığı kitlenin iltihaplandığın, büyüdüğünü veya endometriozis ile ilgili bir sorun olduğunu düşündürmektedir. Nadirde olsa bazen yumurtalık kistlerinde rüptür ya da torsiyon akut ve şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Bu soruna halk arasında kistin kanaması ya da kistin patlaması denilmektedir. Bu durum acil ameliyat gerektirebilir.
 
Bu belirtiler dışında bulantı, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi sorunlar olabilir. Yumurtalık kistlerinin birçok türü olduğu için belirtileri de farklılık göstermektedir.
 

Yumurtalık Kistlerinin Kötü Ya Da İyi Huylu Olduğunu Nasıl Anlarım

Yumurtalık kistlerinin iyi huylu olup olmadığını belirlemek için;

• Bireyin yaşı (Menopoz sonrası ya da ileri yaşlarda kötü huylu)

• Kitlenin şekli ve büyüklüğü (Düzensiz görünüm ve büyükse kötü huylu)
• Solid ya da basit kist yapıda olması (Basit kistse iyi komplike kist ise kötü huylu)
• Etrafa yapışık olup olmama durumuna göre (Yapışıksa kötü huylu)
• Hassasiyet olup olmaması önemlidir.
Pelvik ultrasonografi ile bakıldığında saf kist görünümlü en fazla 4-5 cm çaplı kistler büyük olasılıkla fonksiyonel ve iyi huylu kistlerdir. Ultrason görüntüsünde papillomatöz çıkıntıları bulunan, solid yapıya sahip ve en az 5-6 cm çaplı karında asit birikimi yapan, immobil ve hidronefroza neden olan kistlerin çoğu kötü huyludur.
 

Yumurtalık Kist Çeşitleri Nelerdir?

Yumurtalık kist çeşitleri;

1. Fonksiyonel kistler (Folikül kistleri, Corpus Luteum kistleri)

2. Endometrioma

3. Polikistik over hastalığı

4. Dermoid kist

5. Kistadenom
 

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Yumurtalık kisti şikayeti ile doktorunuza gittiğinizde, kist kendi halinde yok olmazsa veya büyürse kisti küçültmek veya çıkarmak için çeşitli tedaviler tavsiye edilir.

Doğum kontrol hapları

Tedavi sonrasında yenilenen yumurtalık kistleri varsa, doktorunuz ovulasyonu durdurmak ve yeni kistlerin büyümesini engellemek için oral kontraseptif ilaçlar önerebilir. Oral kontraseptifler ayrıca yumurtalık kanseri olasılığını düşürebilir. Postmenopozal kadınlarda yumurtalık kanseri olasılığı daha çoktur.

Laparoskopi

Kistiniz ufaksa ve kanser olasılığı varsa doktorunuz kistin cerrahi müdahale ile çıkarılması için laparoskopi yapabilir. Laparoskopi genel anestezi verilerek uygulanan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine ugulanan ameliyattır.

Laparotomi

Uygulanan testler sonrası kistin büyük olduğu tespit edilirse, doktorunuz kistinizi karın bölgesindeki büyük bir kesikten ameliyatla çıkartabilir. Çıkarılan kiste hemenil bir biyopsi uygulanır ve eğer kistin kanserli olduğu kanıtlanırsa, hastanın yumurtalıklarını ve rahmini çıkarmak için histerektomi yapabilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.