Verem 'tüberküloz' Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Verem 'tüberküloz' Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Verem (tüberküloz), bilinen yaygın adıyla “verem”, halk arasında bilinen adıyla “ince hastalık” ve tıp literatüründeki adıyla “tüberküloz” mycobacterium tuberculosis(Koch basili) olarak bilinen bakterinin vücuda girerek oluşturduğu bulaşıcı bir hastalıktır.Verem hakkında genel bilgiler nedir?

Verem genelde akciğere yerleşen ve buradan bütün vücuda dağılabilen mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bilinen en eski hastalıklardan bir tanesidir. Özellikle az gelişmiş ülkelerde görülen ve dünya genelinde yılda yaklaşık 3 milyon insanın ölmesine neden olan bir hastalıktır. Son 50-60 yıl içerisinde tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü dünya genelinde veremle mücadele içerisindedir.

Ülkemizde veremin (tüberküloz) durumu nedir?

Maalesef ülkemizde veremin sık görüldüğü ülkeler arasındadır, hatta bazı bölgelerimizde hastalığın tedavilere karşı direnci artmıştır. Tedavi olanaklarının bu denli artmış olmasına ve tüberküloz tedavisinin bütün vatandaşlara devlet tarafında ücretsiz olarak verilmesine rağmen hala tüberkülozdan ölümler olmaktadır.

Verem en çok kimlerde görülür, kimler daha çok risk altındadır?

•    Geliri düşük ve sağlık imkanlarından yeterince faydalanamayan kişilerde,
•    Yeterince beslenemeyenlerde, 
•    Gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarında daha fazla görülmektedir.
•    HİV-AİDS virüsü taşıyanlar, kalabalık ve havasız yerlerde çalışanlar
•    Şehirlerde yaşayanlar, alkol bağımlıları, yaşlılar
•    Şeker hastaları, uzun süre kortizon kullananlar 
•    Bağışıklık sistemi zayıf olanlar risk gurubuna dahildir.

Verem nasıl bulaşır?

Verem bulaşıcı bir hastalık olduğu için hasta olan kişinin hapşırması, öksürmesi ve konuşması esnasında havaya saçılan mikroplar havada günlerce kalırlar bu şekilde mikroplanan hava solunduğu taktirde mikroplar diğer kişinin akciğerlerine geçer ve buraya yerleşerek hastalık yapar.

Her Veremli bu hastalığı bulaştırır mı?

Hayır bulaştırmaz. Verem mikrobu vücuduna yeni yerleşmiş olanlar, tedavisine başlayalı 15 günü geçmiş olanlar, akciğer dışında başka bir organında tüberküloz olanlar bu mikrobu bulaştırmazlar.
Vücudunda bu mikrobu taşıyan her kişi hastalığı bulaştırmaz çünkü bazı durumlarda kişiye mikrop bulaşmıştır, ama kişinin bağışıklık sistemi kuvvetli olduğu için bu mikrobu baskılıyor olabilir bu durumdaki kişiler hastalığı başkalarına bulaştırmazlar. Aslında bu durumdaki kişiler hasta da değillerdir

Veremi kimler bulaştırır?

•    Hasta olup balgamında mikrop bulunanlar,
•     hastalığı ilerlemiş ve şiddetli öksürüyor olanlar hastalığı bulaştırırlar.

Verem hastasıyla aynı ortamda bulunan her kişi mikrobu kapar mı, hasta olur mu?

Hayır böyle bir genelleme yapmak yanlış olur. Hatta bu şekilde sadece hava yolu ile temaslarda hastalığın bulaşma oranı çok düşüktür; ama her ihtimale karşı bu konuda çok dikkatli olunmalı. İlle de hastayla aynı ortamda kalınacaksa muhakkak hem hastaya hem de yanında bulunana maske verilmelidir.

Mikrobu soluyan her kişide hastalık olur mu?

Hayır her kişide hastalık oluşmaz çünkü bazı kişilerin bağışıklık sistemi mikropları baskılayacak güçtedir veya ortama saçılan mikroplar zayıfsa yani hastalık yapacak güçte değilse yine hastalık olmayabilir.
Ama, alkoliklerin, kötü beslenenlerin bu nedenle de bağışıklık sistemi zayıf düşmüş olanların, HİV virüsü taşıyanların, şeker hastalarının, yaşlıların veya başka bir hastalık nedeniyle savunma sistemi zayıf düşmüş olanların bu hastalığa yakalanma riski çok daha fazladır.

Veremin belirtileri nelerdir?

Bu hastalığın en kötü tarafı, belki de halk arasında “ince hastalık” denmesinin sebebi hastalığın aniden ve görülür bir şekilde ortaya çıkmamasıdır. Bazı durumlarda hastalığın anlaşıla bilmesi için aylar hatta yıllar geçmektedir. 

Verem (tüberküloz) Belirtler:

• Kişinin sürekli olarak kendisini halsiz hissetmesi, iştahsızlık ve buna bağlı olarak sürekli kilo kaybı yaşaması
• Hafifçe bastıran ateş, geceleri terlemeye başlama ilerleyen zamanlarda öksürüklerin başlaması ve bu öksürüklerin giderek şiddetlenmesi ve en sonunda da öksürükle birlikte ağızdan kan gelmesi, ağızdan kan gelmesi hastalığın oldukça ilerlediğinin belirtisidir.

NOT-1 : yukarıdaki belirtilerin hiç biri sadece tüberküloza ait belirtiler olmayıp başka hastalıklarda da görülebilen belirtilerdir bu sebepten ötürü bu ve benzeri şikayetleri olanların vakit kaybetmeden bir sağlık ocağına başvurması gereklidir.

Kesin olarak tüberküloz tanısı- teşhisi nasıl konur?

Bu teşhis asla belirtilere bakılarak tam isabetle konulamaz bu nedenle şikayeti olan hastadan gerekli örnekler(balgam, idrar ve mide sıvısı vb) alınıp uygun laboratuarlarda analizler yapılmalıdır.

NOT-2: gerekli tahliller yapılmadan asla verem tedavisine başlanmamalıdır çünkü eğer hasta verem değilse asıl hastalığı es geçildiği için kişi riske sokulmaktadır.

Önemli Uyarı: Değerli ziyaretçiler lütfen unutmayınız! veremle mücadele için her ilde Sağlık Bakanlığına bağlı "Veremle Mücadele Dispanserleri" vardır ve bu dispanserlerde verem tedavisi tamamen ücretsizdir.

Kaynak; haberzamanı.net

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.