Supplementler nedir ne işe yarar  Supplementler protein tozu nedir

Supplementler nedir ne işe yarar Supplementler protein tozu nedir

Merhaba değerli okurlar, bugün sizlerle birlikte Supplementler hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt arayıp, bir çok kez tartışma konusu olmuş, ve ülkemizde fare zehri kadar tehlikeli görülen Supplement yani ek besinleri yakından inceleyeceğiz. Supplement Nedir ?

Supplementler, Türkçe karşılığından da anlaşılacağı üzere günlük tüketilenlerin yanında kullanılabilecek; onarımı hızlandırıp yıkımı azaltan ek besinlerdir.

Yediklerinizin daha iyi taşınması, onarıma katkısını daha çabuk gerçekleştirilmesinde sadece ek olduğu unutulmamalıdır.

Yeni başlayanların anabolik kas gelişim evresi daha hızlı gerçekleşir, bu süreçte genel olarak günlük tükettiği besin içerikleri ilk kas gelişiminde onarım ve yenilenme için oldukça yeterlidir.

Yeni başlayacakların supplementler ile ilk defa tanışması, ilk 6 ayını düzenli ve bilinçli geçirdikten sonra olmalıdır. Yanlış ve gereksiz supplement kullanımı kesinlikle para israfı olacaktır.

Supplementler günlük beslenmenizde aldığınız sonuçlar yetersiz geldiğinde kullanılması gereken, aminoasit bileşenleridir. Tek tek ayrıştırılmış esansiyellerin bir araya gelmesiyle proteinler oluşur. Ayrı ayrı kullanıldıklarında daha fazla doz ve daha ayrıntılı kullanım sağlayabilirsiniz. Supplementler doğru kullanımlarında gelişiminize ve amacınıza %10 oranında katkı sağlayabilirler.

Supplement Ne İşe Yarar ?

Supplementler kısaca beslenmenize takviye olarak kullanabileceğiniz ek besinlerdir.

•    Performans artışı
•    Su atımı
•    İştah azaltma ya da arttırma
•    Sindirimi hızlandırma ve besinlerin taşınmasında
yardımcı olurlar.

Supplementler Neden Yeni Başlayanlara Önerilmez ?

Başlangıçta kişinin performansı, harcayacağı kalori miktarı ve kas kütlesi az olduğundan, mevcut durumunu ve performansını arttırana kadar günlük beslenme yeterli olmaktadır. 6 ay düzenli antrenman sonrası kullanılması gerekir.

Supplement Zararlı mı?

Hiçbir ek besin doğru kullanıldığı taktirde kullanıcıya zarar vermez !

Ne Kadar Gerekli ?

Doğru beslenme ve doğru bir antrenman yapıyorsanız supplementler size %10 oranında fayda sağlar.

CLA

Konjüge linoleik asit, bilinen bir yağ asididir. Cla yağ yakım mekanizmasında bulunan lipo lipelazını engeller. Lipoproteinler açıkta kaldığında yağ depolama görevinde bulunurlar.
⇒Yemekler ile birlikte alınan CLA o oğün esnasında yağ depolamasını minimuma indirebilir.

ARGİNİNE (ARJİNİN)

Nitrik oksit (NO) seviyesini arttırıp Growth (büyüme) hormonunu aktive ettirir. Growth vücutta salgılanan en anabolik hormonlardandır. Aynı zamanda nitrik oksit damarların belirginleşmesini de sağlayacaktır.  Antrenmandan önce ve uyumadan önce 5 gram almanız yeterli olacaktır.

WHEY PROTEİN 

Supplement yani ek besinler arasında en çok tercih edilen ürün şüphesiz whey proteindir. Whey proteinler, sindirim hızlarına göre hızlıdan yavaşa doğru; hydroizole, izole, ve normal whey olarak gruplandırılırlar. Whey proteinler peynir altı suyundan elde edilir, günümüzde birçok sporcu tarafından günlük beslenmesine ek olarak kullanılırlar ancak günlük besin makro hesabında belirlenen protein miktarınıza whey proteinden aldığınız protein miktarı eklenemez.

⇒ Whey protein ek besinlerinin günlük beslenmenize katkı sağlayacağı bir protein değeri yoktur.

Whey protein günlük aldığınız besinlerin taşınmasında, kas ağrılarını azaltmada ve toparlanmada sizlere destek sağlar.

Yeni başlayanlar antrenmandan sonra 1 ölçek, ileri ve orta seviye için sabah uyandığınızda ve antrenman sonra 1 ölçek tüketilmesi yeterli olacaktır.

WHEY PROTEİN GÜNLÜK PROTEİN DEĞERİNE NEDEN EKLENEMEZ ?

Günlük yediğiniz topraktan gelen gıdaları, ayrıştırılmış ve işlem görmüş ürünlerle bir tutmak yanlıştır. 150g protein ihtiyacını 5 ölçek whey proteinden karşılanması yarar ve fayda açısından hayvansal proteinlerle karşılaştırılamaz. Zamanında 1 yada 2 ölçek içilen whey protein günlük yediğiniz protein değeri olan besin kaynaklarına “ek” katkı sağlayabilir.

L-CARNİTİNE

Carnitine yağ yakmaz, yağ yakım mekanizmasını hızlandırır. Peki nasıl ? : Yağ yakım sürecini, yağların yakılması ve kamyonlar tarafından dışarı atılması şeklinde düşünelim. Carnitin içildiğinde size ekstra yağ yakım için enerji ve ekstra taşıma kamyonu verir. Yani totalde daha fazla yağ yakarsınız ancak bu durum yağ yakıyor olduğunuzda gerçekleşir.
⇒ Carnitine içtim yağ yaktım gym efsanesidir.

PRE WORKOUT

Antrenman performansınızı, yağ yakımınızı, gücünüzü ve eforunuzu %25 oranında arttırabilirsiniz. Antrenmandan önce kullanacağınız orta-ileri seviye içecek tarifi ;
•    1000mg C vitamini
•    5gr creatine
•    5gr arginine
•    5gr beta alanine
•    2 tatlı kaşığı nescafe (şekersiz olsun, kafein amaçlı)
•    1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
•    ½ aspirin

Supplementler ile hazırlayabileceğiniz etkili bir içecek.

•    ½ Muz
•    ½ Ananas
•    1 tam greyfurt
•    1 bardak laktozsuz süt
•    ½ %85 bitter çikolata
Yazılan porsiyonları mikserden geçirip doğal hazırlayabileceğiniz antrenman öncesi içeceğiniz.

BCAA

Güçlü aminoasit içeriğiyle kas yıkımını önleyebilir. Kullanım zamanı ise antrenman esnası değil antrenmandan önce yada sonradır.
⇒ Antrenman ortasında herhangi bir içecek tüketmeniz yağ yakımınızı durdurması harici gözle görülür bir etkisi olmayacaktır.

CREATİNE (KREATİN)

Vücudumuzda üretilen en önemli ve gerekli aminoasit creatinedir. Görevi ; kaslar ani güç ve yüksek efor gerektiren durumlarda kaslardaki ATP depolarını kullanır. ATP depoları azaldığında enerji düşer, performans azalır ve buna bağlı olarak yağ yakımı ve genel kazanım yavaşlar.
⇒ Creatine kaslardaki atp depolarını yeniler ve hızlı şekilde toparlama sağlar, Tek başına kullanılabilecek en etkili supplementtir.
Vücudumuz doğal olarak hünde 1g creatine üretir, tüketilen 500gr kırmızı ette ise yaklaşık 1gr creatine bulunur. Doğal yollardan max 2gr creatine depolayabiliriz. Ancak bu bize ileri süreçte yetmeyebilir. Ek besin almamız gerekecektir.

CREATİNE (KREATİN) NASIL KULLANILIR ?

Yükleme : Günder 4 kere 5gr, toplamda 20gr ve 5 gün boyunca totalde 100gr creatine yükleyin. Sonrasında sabit antrenmandan önce 2gr creatine alın. 1 ay sonra ara verin. Bu yöntem kas doluluğu sağlar ve ciddi oranda yağ yakar.
Sabit : Antrenmandan önce ve sonrasında 3gr creatine kullanın. Toplam 45 gün devam edip ara verin. Sabit kullanımda 2. Haftadan sonra güç artışı ve kas içi su tutumu gözlenir.
⇒ Creatine alırken önemli olan markası değil creapure ve monohidrat bileşeninden olması önemlidir.

GAİNER

Gainer içeriğinde yüksek karbonhidrat orta derece protein ve çeşitli aminoasitler bulunduran doğru kullanımında kilo oranını arttırmaya yardımcı ek besinlerdir. Kilo alımına katkıda bulunmasının en büyük artısı porsiyonunun kalori miktarının yüksek olmasındandır. Yanlış ve eksik kullanımda hiçbir artısı olmayacağı gibi karın bölgesinde yağlandırma yapma gibi eksikleri de olabilir.
Genel olarak kilo almada zorlanan kişilere tavsiye ediyorum. Ancak  ek besin olduğu unutulmamalıdır ve günlük alınması gerekene ek olmak şartıyla ;
•    Sabah uyanır uyanmaz 1 ölçek yanında 1 adet muz
•    Antrenmandan sonra whey proteinle karıştırıp 1 ölçek
•    Off günlerinde sabah 1 ölçek, uyumadan önce 1 ölçek
⇒ Alırken içeriğinde creatine ve yüksek karbonhidrat olmasına dikkat edin yeterli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.