Son Dakika Sağlık Bakanlığı’ndan Koronavirüs İlac Uyarısı Geldi! İşte Koronavirüs İlaç Kullanımı Broşürü…

Son Dakika Sağlık Bakanlığı’ndan Koronavirüs İlac Uyarısı Geldi! İşte Koronavirüs İlaç Kullanımı Broşürü…

Salgın son zamanlarda hızlanarak yayılıyor. Koronavirüs hastalarına tedavi için uygulanan ilaçların etkinliğinin artırılması için veya yanlış kullanımın önüne geçirmek amacıyla 81 ilde ilaç kullanımı broşürleri ulaştırıldı. Bilim Kurulu’nun tanı ve tedavi rehberinde kullanımını önerdiği ilaçların ve ilaç dozunun karıştırılması konusunda broşürlerle konuya açıklık getirildi.

Koronavirüs bilim kurulunun tanı ve tedavi rehberinde yer alan ilaçların kullanımı ile ilgili broşür dağıtıldı. Bilim kurulunun tanı ve tedavi rehberinde yer alan ilaçların ilaç dozunun karıştırılması ile ilgili olarak broşürlerle konuya açıklık getirildi. Yapılan açıklamalara göre ayaktan izlenecek yani komplike olmayan hastalar için hem de yatış endikasyonu olan covid-19 olguları için hidroksiklorokin ya da favipiravir kullanımı önerilmektedir. Bu iki ilacın da hekim muayenesi ve tavsiyesi ile kullanılması gerekiyor. Doğru dozlarda kullanıldığında ilacın tedavisinin erken başlanan bir tedavi yöntemi olduğu biliniyor.

Hastalığın ilerlemesini önleyen bu ilaçlar yoğun bakıma geçiş oranını düşürüyor. Bu ilacın kullanım zamanı ve dozu açık bir şekilde belirtiliyor. Buna göre Favipiravir ilk gün sabah ve akşam sekizer adet toplamda 4 gün boyunca yine sabah ve akşam üçer adet içiliyor. Gebelerde ve emziren annelerde ise bu ilacın kullanımı mümkün değil.

Hidroksiklorokin ise sabah ve akşam birer adet olmak üzere 5 gün sonuna kadar toplam 10 tablet alınıyor. Bu ilaç da kalp rahatsızlığı ve ritim bozukluğu olanlara uygulanmıyor. Vatandaşların aldıkları bu broşürler üzerinden işaretleyip takip etmesi mümkün oluyor. Herhangi bir yan etki oluştuğunda veya şikayetler meydana geldiğinde hekime başvuru yapılması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.