Son Dakika Sağlık Bakanlığından 3 İlimiz İçin Alarm Verildi!

Son Dakika Sağlık Bakanlığından 3 İlimiz İçin Alarm Verildi!

Sağlık Müdürlüğü ile konferans yöntemi ile toplantı gerçekleştirdi ve ardından 3 kent için uyarıda bulundu.

Koronavirüs salgını ile ilgili Türkiye'de 24 saat içerisinde 162.231 covid-19 testi yapıldı. 7.381 kişide hastalığın tanıtım ortaya çıktı ve 161 kişi de hayatını kaybetti. Bakan Gaziantep, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Malatya ve Ordu İl  Bilim kurulu toplantısı bugün saat 17.00 itibariyle başlayacak ve toplantıda yeni koronavirüs tedbirleri ile ilgili görüşmeler yapılacak.

Günlük koronavirüs tablosu giderek korkutucu olmaya başlıyor. Gelen verilere göre son 24 saatte 162.231 covid-19 testi gerçekleştirildi. 7.381 kişi de hastalık teşhis edildi. Bu 161 kişi de hayatını kaybetti. Covid-19 vaka ve vefat sayısı Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İşte günlük koronavirüs vaka sayısı ve alınabilecek önlemlere dair son dakika haberleri…

Son 24 saatte 3.678 kişide covid-19 tedavisi tamamlandı ve iyileşen sayısı 3.869’a yükselmiş oldu. Toplam test sayısı 17.568.973 oldu. Hasta sayısı 460.916 vefat sayısı ise 12.672 olarak kayda geçti. Ağır hasta sayısı 4.543 oldu. Aktif hasta sayısı ise 66.675’i buldu. Haftalık verilere göre bu hafta hastalarda zatürre oranı yükseldi ve yüzde 3.4 oldu. Yatak doluluk oranı %54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı % 71,3 oldu. Ayrıca temaslı tespit süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99.8 olarak kayıtlara geçerken ventilatör doluluk oranı %39.2 olarak belirlendi. Bakan Koca’dan hastalığın yayılımı ile ilgili uyarı geldi.

3 Şehir İçin Alarm Verildi!

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ve edinilen bilgilere göre yeni tip koronavirüs salgını Bursa, Kocaeli ve Gaziantep illerinde belirgin bir artış olduğu belirtildi. Bu illerde daha gayretli ve titiz çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini Ordu, Antep ve Kocaeli il müdürleri ile video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirecek ve toplantıda salgının seyri, hizmet kapasitesi, filyasyon ekiplerinin performansına ek tedbirler görüşülecek. Gaziantep Kocaeli ve Bursa'da belirgin olarak ortaya çıkan artışın daha titiz bir çalışma ile sonlandırılması ve önlem alınması gerekecek. 3 ayda o illerde alarm vermeye başladı.

O İller 3 Ayda Kırmızı Renge Boyandı!

Bursa'da vaka sayısındaki artış gözle görülür şekilde arttı. Hayat eve sığar uygulamasından yansıyan o artış kentteki vaka sayısındaki gözler önüne serdi. 3 ay içerisinde sayısının hızlı bir şekilde artması risk haritasının renginin kırmızıya dönüşmesine neden oldu. Bursa halkı bu durumdan tedirgin oldu ve tedbirleri sıkılaştırılması kararına razı olduklarını belirttiler.

Bursa’da koronavirüs vakası son 3 ayda büyük bir artış gösterdi. Test uygulamasına yansıyan bu artış risk haritası görüntüleri herkeste büyük bir korku yarattı. Kentin 3 ay içinde kırmızıya boyanması denize kıyısı olan Gemlik ve Mudanya ilçeleri ile Çekirge Devlet Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi ve Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yoğun bakım servislerinde yüzde sekseni aşan doluluk oranı Bursalıların vaka artışı nedeniyle korku yaşanmasına neden oldu. Bunun için de uygulanacak tedbirlere memnun olacakları ifadesi yer aldı.

Vaka Sayısındaki Artış Şaşırtmıyor!

Kentte yaşayan pek çok vatandaş vaka sayısının artmasının şaşırmadıkarını belirttiler. Mudanya'da oturan vatandaş işe giderken gelirken minibüsleri denetliyorlar ve ayakta yolcu olup olmadığını kontrol ediyorlar. Yalnızca ayakta yolcu taşındığında mı virüs bulaşıyor? Hizjyen koşullarını incelemiyorlar. Trenler, belediye otobüsleri dolu. Sadece minibüslerde tedbir alınması bir şey ifade etmiyor. Vaka sayısındaki artış bizi şaşırtmıyor şeklinde konuştu. Ağır yaptırımlar uygulanması konusunda hem fikir olduklarını söyledi.

Sanayi kenti olan Bursa'da pek çok yerde fabrika ve çok sayıda çalışan bulunuyor. Hal böyle olunca kalabalık bir kentte yaşıyoruz ve hastalık ister istemez herkese bulaşıyor. Hastalığı geçirdim.  Tüketim varken üretimini durdurmak zor. Vaka arkasına önlemenin tek yolu karantinaya uyumak dediler. Ancak vaka sayısındaki artış kuralları uyduğunu söyleyip kurallara uymadığı görülenler nedeni ile ortaya çıkıyor. Güzel örnek olmuyoruz ve bu nedenle de toplumda bu artışın önüne geçmek zor. Bakan Soylu’da konuya ilişkin açıklama yaptı ve vatandaşı uyardı.

Bakan Soylu'dan Koronavirüs Uyarısı!

İçişleri Bakanımız yeni tip koronavirüs ile mücadele konusunda açıklama yaptı. Pazar yerleri, toplu taşıma araçları, AVM gibi yerlerde denetimlerin yoğunlaştırılmasına, cadde ve sokaklarda meydanlarda sigara içilmesi kesinlikle önüne geçilmesine ve il ve ilçede İçişleri Bakanlığı 21 il Valisi, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve sahil güvenlik bölge komutanları ile koronavirüs değerlendirmesi gerçekleştirdiği toplantıda illerde salgının seyrini, görüşü ve son tedbirler ile yeni denetimleri gündeme taşıdı.

Alışkanlıklar Değiştiriliyor Öğle Yemeği Atlanıyor!

Koronavirüs salgını beslenme alışkanlıklarının değişmesine neden oldu. Sağlıklı beslenme ilgili ve gıda takviyelerine yönelim giderek artarken geç kahvaltı yapılması sebebiyle de öğlen yemeği atlayanların sayısı artıyor. % 32’lere çıkan bu rakamın yüzde ellisi pandemi döneminde 4 kilo aldığını belirtirken yüzde onluk bir kesimde bu dönemi fırsata çevirdi ve kilo verdiğini belirtti. Vatandaşlar için pandemi döneminde beslenme konferansında konuşma yapan Diyetisyen Berrin Yiğit araştırma şirketinin yapmış olduğu açıklamaya göre Türkiye'nin 12 ilinde 2.043 kişiyle yaptığı online araştırma sonucunu bildirdi. Araştırmada sağlıklı beslenme eğilimi yüzde 19'dan yüzde 25'i yükselirken araştırmaya katılan vatandaşların %50’si pandemi döneminde kilo aldığını belirtti. Yüzde onluk küçük bir kısmı ise kilo verdiğini belirti. Pandemi hayatımızın temelinde olan dinlenme zamanını uyku süresinin kalitesini değiştirdi. Uyku düzeni % 75 daha fazla bozuldu. Buna göre katılımcıların daha çok uyumaya, %47’si daha geç uyanmaya başlamış oldu ve uyku problemi ortaya çıktı. Bağışıklık sistemi için uyku ile ilgili negatif değişimin tehlikeli bir tablo oluşturacağı düşünülüyor. Egzersiz yapanların sayısı % 90'a kadar çıktı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.