Son Dakika Koronavirüs Tedbirleri! Hafta İçi de Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak! Bilim Kurulu 15 İl İçin Açıkladı…

Son Dakika Koronavirüs Tedbirleri! Hafta İçi de Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak! Bilim Kurulu 15 İl İçin Açıkladı…

Koronavirüs salgını giderek artıyor ve yeni tedbirler almaya mecbur bırakıyor. Son dakika açıklaması ile birlikte iki kısıtlama daha geldi. Bu tedbirler için öncelikli iller ve e-bileklik, Hes kodu gibi yeni tedbirler dikkat çekiyor. İşte koronavirüs tablosu ve alınacak önlemlere dair son dakika haberleri…

Sağlık Bakanı günlük olarak koronavirüs tablosunu açıkladı. Ancak vaka sayısı ürküten bir artış gösterirken yeni kısıtlamalar da gündeme geldi. Gözler hafta başında çevrildi. Bugün itibarıyla önlemler artacak! Ölüm sayısındaki artış daha sıkı tedbirlere sevk ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da önceki gün açıklama yapmıştı ve “yeni tedbirler almaya mecburuz” söylemleri ile yeniden tedbir konusuna dikkat çekmişti. İşte detaylar…

Covid-19’a karşı mücadele son hızıyla devam ediyor. Ancak vaka sayıları giderek korkutucu olmaya başladı. Bilim kurulu harekete geçti 2 haftadan sonra hafta sonu için 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başlaması kaçınılmaz oldu. Bu yasak gerçekleşirse hafta sonu olduğu gibi hafta içi de yasaklar uygulanacak. Koronavirüs'ün ilk günlerindeki gibi hayatımıza devam edebileceğiz. Ancak bazı kritik şehirlerde seyahat kısıtlaması da gerekiyor. İşte o iller ve 15 il için Bilim Kurulu'ndan gelen yeni tedbirler...

Başkan Erdoğan’da Açıkladı! Yeni Tedbirler Geliyor…

Bilim kurulunun harekete geçtiği yeni tedbirler uygulamaya konulacak. Başkan Erdoğan önceki gün koronavirüs vakalarında artışın altını çizmişti. Maalesef vatandaşlar özellikle “Tamam” diye ifade ettiğimiz tedbirler konusunda dikkatli olmuyorlar. Yani yeni tedbirler almaya mecburuz ve almamız gerekiyor şeklinde açıklamada bulundu. Bu açıklama sonrasında Sağlık Bakanı koronavirüs bilim kurulu önümüzdeki birkaç gün içinde vaka sayılarında herhangi bir azalma meydana gelmezse söz konusu tedbirlerin uygulamaya konulacağını belirtti.

Hafta İçi Sokağa Kısıtlama Uygulanacak! Hafta Sonu da Tüm Gün Yasak Geliyor..!

Geçtiğimiz Mart ayından sonra alınan tedbirler yeniden gündeme geldi. Bilim Kurulu’nun son dakika gündemi ile masaya yatıracağı yeni koronavirüs tedbirleri başında ilk olarak sokağa çıkma kısıtlamaları geliyor. Hafta sonları 10.00 ile 20.00 saatleri arasında uygulanan bu yasağın hafta içini de kapsayacağı hafta sonunda tamamen sokağa çıkma yasağının getirileceği konusu gündeme taşındı. Bilim kurulunun alacağı son dakika kararları arasında 20 yaş altı ve 65 yaş üstü de yer alıyor. Bu vatandaşların sokağa çıkma yasağında saatlerinin düzenlenmesi ihtimalleri bulunuyor.

Risk Grubu Ve Risk Taşıyanlara Gün Kısıtlaması Geliyor…

Salgın döneminde yüksek risk grubu olarak bilinen yaş gruplarını her gün dışarı çıkabilecekleri 3 saat ayrılmıştı. Ancak sadece hafta sonu da dışarı çıkabilmeleri için yeni bir düzenleme geliyor. Üstelik kapalı pazar yerlerinde istisnasız herkes için HES kodu dönemi başlatıldı.

Kapalı Pazarlarda HES Kodu Dönemi

Yoğunluk olan bölgelerin başında pazarlar geliyor. HES kodu zorunluluğu tüm Türkiye için pazar yerlerine getirilecek. Özellikle kapalı ve katlı pazarlarda HES kodu ile giriş çıkışlar yapılacak. Böylece koronavirüs tedbirleri sıkı bir şekilde uygulanmış olacak. Bakan Koca şehirler arası seyahat yasağına da dikkat çekti. Ayrıca havaların soğuması ile birlikte seyahat olmayacağı öngörüldü. Bu iller arası kısıtlamalar geçtiğimiz kararlarda da uygulanmıştı. Önümüzdeki günlerde virüsün seyri kontrol edilerek yolculuğa yasak gelebilir. Vaka sayılarının yüksek olduğu şehirlerde dışarı çıkmasına izin verilmeyecek.

Bakan Koca Son Dakika Açıkladı! İşte O İller…

Fahrettin Koca artan sayılarını ve kritik illeri basın toplantısında açıkladı ve 15 şehir ön plana çıkardı. Bu iller arasında Edirne, Adana, Hatay, Artvin, Aydın, Kırklareli, Zonguldak, Tokat, Trabzon, Ordu, Mersin, Samsun, Osmaniye, İstanbul, Bursa, Muğla, Kocaeli, Ankara ve İzmir yer alıyor. Bu şehirlerde uygulamasına dikkat çekti. Ülke genelinde izole olması gereken vakaların ve temaslıların dışarı çıkmasını engellemek amacıyla Kırıkkale'de başlatılan elektronik bileklik uygulamasının ülke geneline yaygınlaşması bekleniyor. HES kodu uygulamasına yeni özellikler eklendi. Hasta takibinin kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılıyor.

Yoğun Bakım Erken Önlem Yatak Kapasitesin de Sıkıntı Yok!

Koronavirüs salgını ile ilgili hastanelerde sağlık sistemi üzerindeki yükü azaltmak amacıyla bazı çalışmalarda yapıldığı yoğun bakım yatak sayılarının arttırılması planlanıyordu. Acil olmayan ameliyatlar durduruldu ve uygun yerlerin yoğun bakıma dönüştürülmesine karar verildi. Hastanelerde süreçte kalabalıkların oluşmaması için tıp insanları ve acil olmayan sebeplerle acil servise başvurulması halinde temaslı olabileceğinin altını çizdi. Bu nedenle test yaptırmak için 5 ile 6 gün izole olmuş durumda beklenmesi gerektiğini belirttiler.

Otellere de Düzenleme Gelecek!

İçişleri Bakanlığından yayınlanan son dakika bilgilerine göre otel ve restoranlara da denetlenebiliyor. Otel müşterilerine hizmet verebilecek. Ancak paket servis yapamayacak. Denetimler giderek artırılacak tesislerde yemek yiyenlerin otel müşterisi olma durumu kontrol edilecek. Mekanların saat 22.00'den sonra hiçbir şekilde müzik yayını yapmaması sağlanacak

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.