Rahim Ters Dönmesi Nedir, Rahim Ters Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Ters Dönmesi Nedir, Rahim Ters Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karın boşluğunda bulunan rahim dik pozisyonda durmaktadır. Şekil olarak rahmi ters bir armuda benzetebiliriz. Duruş olarak ön mesaneye doğru eğik durmaktadır. Ancak kadınların bazılarında rahim yatık pozisyonda ve arkaya doğru durmaktadır. Buna da ters ra

Kız bebekler doğdukları andan itibaren rahimleri belli pozisyonda bulunur ve bu pozisyon hayatı son buluncaya kadar normal şartlarda değişmemektedir. Anatomik olarak kadınların %85’inde rahim öne doğru pozisyondadır. Rahim ters dönmesi doğumsal gelişimin öne doğru tamamlanamadığı zamanlarda görülür. Fakat bazı nedenlerden dolayı rahim döner ve ters bir pozisyon alabilir. 
 

Rahim Ters Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Rahim ters dönmesinin en önemli nedenlerinden biri vajinal doğum sırasında rahmin pozisyon değiştirmesidir. Bu durumun nedeni de rahmi öne yatık olarak tutan kasların gebelik sırasında zorlanarak rahmi ters pozisyona gelmesidir. Menopoz döneminde de bu durum gözlenebilir. Menopozda rahmi yerinde tutan bağ ve dokularda meydana gelen gevşeme rahmi arkaya iter ve ters dönmesine yol açar. 

Bir diğer neden ise pelvis kasları içerisinde mevcut bazı hastalıkların rahmi geriye doğru itmesi de neden olmaktadır.  Bu hastalıkların başında endometriozis gelmektedir. Tüplerde iltihaplanma ve cerrahi müdahalelerden sonra oluşan yapışıklıklar da rahmin ters dönmesine neden olabilir. 

Rahim Dönmesi Belirtileri

• Tampon kullanırken zorlanma
• İdrar yolu enfeksiyonlarında artış
• Kadınlarda dönemsel olarak kısa süreli bel ağrıları
• Cinsel ilişki sırasında ağrı
Bu belirtiler haricinde rahim dönmesi bazı kadınlarda belirti vermeyebilir. Kadının rutin jinekolojik muayenelerinde bu durum ortaya çıkabilir. 

Rahim Ters Dönmesi Tedavisi

Rahim ters dönmesi bazı durumlarda gerekli görülmemektedir. Doktorlar kasık ağrıları ve çok sancılı geçen adet dönemini önlemek için vajinal pesser uygulamasını yapabilirler. Fakat bu uygulama kesin olarak sonuç vermeyebilir. Ters duran rahim muayene ile normal pozisyonuna alınamaz. Bunun için bazı doktorlar ağrıların dinmesi için cerrahi düzeltmeyi önerirler. Fakat ameliyatın sonuçları bilinmediği için pek tavsiye edilmemektedir. 

Rahmin Ters Dönmesi Gebelik Oluşumunu Önler Mi?

Endometriozis gibi rahmin ters dönmesinin altında yatan herhangi bir neden yoksa rahmin ters durması gebelik için engel oluşturacak bir durum değildir. Rahmin ters dönmesi her zaman kısırlık olacağı anlamına gelmemektedir. 

Ters Dönmüş Rahimle Hamile Kalınabilir Mi?

Rahim dönmesi sorunu olan kadınların aklında gebelikle ilgili birtakım sorunlar oluşmaktadır. Ters rahme sahip kadınlarda gebe kalabilirler. Gebelik ilerledikçe rahim de büyür ve uterus hamilelikte olması gereken normal pozisyona gelir. Böylece bebeğiniz sezaryen ameliyat ya da vajinal yolla dünyaya sorun olmadan getirebilirsiniz. Rahim dönmesinin olması normal doğum için bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak doğumdan sonra rahim küçülür ve lohusalık dönemi bittikten sonra rahim yine eski haline yani ters pozisyona geri döner. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.