Mide Küçültme Ameliyatları Kimlere Yapılır? Mide Küçültme Ameliyat Sonrası Ne Kadar Sürede Kilo Verilir?

Mide Küçültme Ameliyatları Kimlere Yapılır? Mide Küçültme Ameliyat Sonrası Ne Kadar Sürede Kilo Verilir?

Mide küçültme son zamanlarda çok fazla uygulanan tüp mide ameliyatıdır. Tüp mide ameliyeti halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak adlandırılır. Mide küçültme ameliyatı kimlere uygulanır? Mide Küçültme ameliyatı sonrası ne kadar sürede kilo verilir?

Tüp mide ameliyetları farklı yantemler uygulanabilir. işte mideküçültme ameliyetı yontemleri;

1) Yemek yemesini azaltan ameliyatlar

2) Yenen yemeklerin bağırsakta emilmesini azaltan ameliyatlar.

3) Kombine ameliyatlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksi (VKİ) %40'tan daha yüksek plan hastalara,

Hipertansiyon, diyabet, astım, gastroesofajiyal reflü hastalığı gibi rahatsılıkları olan hastalara.

VKİ % 30-35 olan birliktede diyabet ve metabolik sendromu olan hastalar bariyatrik ameliyat şartları bunlardır.

Mide Küçültme Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Sleeve gastrektomi ve gastrik band ameliyatları; bu ameliyatlarla ile mide hacmi küçültülür. 

Duodenal switch gibi ameliyaları; barsak sistemine uygulanan by-passtır, bu sayede yenilen yiyeceklerin çok azı emilerek kana karışır. 

Mide Küçültme Ameliyat Yöntemleri

Cerrahınız açık ya da laparoskopik cerrahi yöntemini önerebilir. Laparoskopik yöntemin çeşitli artıları vardır. Laparoskopik ameliyatlarda; ameliyat sonrası iz çok daha ufaktır, komplikasyonlar açık ameliyatlara göre daha az olma eğilimindedir, ameliyat sonrası toparlanma süresinin daha hızlıdır.

Laparoskopik yöntemle ameliyatlar bir kaç adet ufak kesilerle yapılabilmektedir. Laparoskopik ameliyatlar; laparoskop denilen ışıklandırılmış özel kamera sistemi ile monitöre aktarılan görüntüler yardımı ile yapılmaktadır. Açık ameliyatlarda ise 25 cm'e varabilen kesiler yapılmaktadır.

Mide Küçültmede Roux-Y Gastrik Bypass Yöntemi Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatta cerrah midenizi küçültür. Cerrah boyutu neredeyse bir çay fincanı büyüklüğünde yeni bir mide yapar. Midenin geri kalanı yerinde durur ama artık devre dışıdır, yediğiniz gıdalar bu kalan mide kısmına ulaşmaz.

Daha sonra cerrah, uygun mesafede ince bağırsağı keser. Kesmiş olduğu bağırsağın bir ucunu daha önce oluşturmuş olduğu küçük "yeni mide" ye ağızlaştırır/bağlar, devre dışı kalmış olan büyük mide ve oniki parmak bağırsağından gelen kısmı daha ileride ince bağırsağa bağlar. Bu görüntü "Y" harfine benzer.

Sonuçta midenin büyük kısmı işlev dışı kalmış olarak içeride durur. Gıdalar sadece yeni oluşturulan küçük mideye gelir. Burada mide salgısı, karaciğerden gelen safra ve pankreastan gelen enzimler ve kimyasallar ile gıdalar sindirilir.

Mide Küçültmede Sleeve Gastrektomi Yöntemi İle Ameliyat Nasıl Yapılır?

Bu ameliyatta cerrahınız midenizin % 75'ini alır. Alırken kullandığı teknikle geriye size tüp şeklinde bir mide kalır.

Mide tüp haline gelse de yemek borusu ile bağırsak arasındaki yerini korur. Ameliyattan sonra midenizin depolama özelliği kaybolmuş olur. Mideniz küçük bir tüp haline geldiği için çok az yemenize rağmen hemen doygunluk hissedersiniz, açlık hissinde ciddi azalma olur.

Yemek sonrası ise kolaylıkla acıkmazsınız, çünkü "gherlin" denilen "açlık hormonu" üreten mide bölümleri bu ameliyat sırasında çıkartılır.

Bu ameliyat laparoskopi ile yapılabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatları

Biliyopankreatik diversiyon ile mide küçültme

Bu ameliyat tipi gıda emilimini azaltan (malabsorbtif) ameliyat gurubuna girer. Gıdalar ile alınan kalorilerin önüne geçilmesi sağlanır.

Cerrahın ilk işi midede küçük bir poş/cep oluşturmaktır. Bu sayede gıda alımı sınırlanır. Daha sonra midenizin ve bağırsaklarınızın büyük kısmını devre dışı bırakan bypass yapar.

Bu ameliyatlar en ciddi kilolu insanlar için tercih edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Yapılan ameliyat hangisi olursa olsun bir süre hastanede kalmanız gerekecektir.

Bu dönemde ağrı kesiciler verilir, çıkabilecek problemlerin önüne geçmek için doktorunuz sizi yakından takip eder, vücudunuzun sıvı kaybetmesi önlenir ve kan şekeriniz düzenlenir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Neler Yemeliyim?

Öncelikli olarak sıvı gıdaların alımı söz konusudur. Bir süre sonra katı gıdalar alınmaya başlanır. Ne zaman katı gıdalara geçeceğinize doktorunuz karar verecektir.

Sonrasında ise diyetisyenler tarafından size özel hazırlanan beslenme planına uymanız önemlidir. Eski yeme düzeninizden farklı olarak daha küçük porsiyonlar ve daha düşük kalori alımı söz konusudur. Ayrıca bu diyet programı ile yeterli besin almanız, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerden mahrum kalmamanız da sağlanacaktır.

Mide Küçültme Ameliyat Sonrası Ne Kadar Sürede Kilo Verilir

İlk zamanlar özellikle ilk 3 ay kilo kaybı oldukça dramatik olabilir, bu dönemde günde yarım kiloya yakın kayıplar gözlenebilir.

Kombine ameliyatlar (mide küçültme+bypass) ile bu tip kilo kayıpları sadece mide küçültme ameliyatlarına göre daha fazla olmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatları Sonrası Hastalıkların İyileme Süreci 

Ameliyattan sonra diyabet, hipertansiyon ve diğer aşırı kiloya bağlı sağlık sorunlarında ciddi iyileşmeler hatta tamamen düzelmeler söz konusu olabilmektedir.

Kilo kaybı ile eklem ağrılarında ve artiritte iyileşmeler de gözlenmektedir. Uyku apnesi sorunu azalmakta ya da tamamen kaybolabilmektedir. Fiziki aktivitelerde ise ciddi rahatlamalar olmaktadır.

Mide küçültme ameliyatından sonra hastaların uyumu ameliyatın başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Hasta uyumu sayesinde kilolar geri dönmez. Bunu başarmanın yolu da hayat tarzındaki değişimlerdir.

İhtiyacınız olanın gün boyu sık ve az miktarlarda yemek olacağı aşikardır. Kaliteli gıdalar (yani hem besleyici hem de sağlıklı) ile diyetinizi düzenlemeniz, egzersizin günlük hayatınızın parçası haline gelmesi önemli adımlardır.

Mide küçültme ameliyatı sonrası çok farklı hisler ile dolu olabilirsiniz. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren mutlusunuzdur, hayatınızda yeni bir heyecan vardır. Diyetinizdeki değişimler, fiziksel aktivitelerin artışı ve hayat tarzınızdaki diğer değişimler sizi zorlayabilir de. Tüm bu gel gitler normaldir.

Aklınıza takılan tüm soruları doktorunuz ve sağlık ekibinizle konuşabilirsiniz. Onlar sizin için buradalar ve tüm sorularınızı içtenlikle yanıtlayacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Riski Var Mı?

Bütün ameliyatlar bazı riskler taşır. Mide küçültme ameliyatlarında genel kanının aksine ciddi sorunlarla karşılaşma oranı düşüktür.

İleri yaşlı, kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişiler ve aşırı obez olanlarda risk daha fazladır. Komplikasyonlardan kaçınmanın yolu olabildiğince doktorunuzla teması kesmemek, verilen talimatlara uymak ve hayat tarzınızda değişiklik yapan planlamalara uymaktır.

Mide Küçültme Ameliyatları Sonrası Komplikasyon Olur mu?

Enfeksiyon

Kan pıhtılaşması, emboli

Tüp mideden ya da diğer anastomozlardan kaçak

Kilo kaybına bağlı safra kesesi taşı oluşumu 

Yetersiz beslenme

Kilo vermeye bağlı ciltte sarkmalar, çöküntüler olabilir. Bu gibi durumlarda plastik cerrahiye başvurmanızda fayda olabilir. Yalnız kilo kaybının tamamlanacağı 2 yılın sonunda bu gibi işşlemlerin yapılması gerekir.

Dumping sendromu; Gastrik bypass cerrahisi sonrası alınan gıdalar ve sıvılar çok hızlı bir biçimde bağırsağa geçebilir. Bu sebeple bulantı, terleme, halsizlik ve bazen yemek sonrası ishal oluşumu gözlenebilir. Tatlı yiyemez hale gelebilirsiniz. Bunların olmaması için diyetisyeninizin önerilerine uymanız oldukça önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.