Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrıları çocukluk dönemlerinde yaygın görülür fakat her yaşta insanın karşılaşabileceği bir durumdur. Birçok nedenden dolayı insanlar kulak ağrısı hissedebilir ve bu ağrı aniden oluşan keskin bir ağrı olabilir.

Kulak ağrıları çocukluk dönemlerinde yaygın görülür fakat her yaşta insanın karşılaşabileceği bir durumdur. Birçok nedenden dolayı insanlar kulak ağrısı hissedebilir ve bu ağrı aniden oluşan keskin bir ağrı olabilir.  

Bu keskin ağrılar birden başlayıp kaybolabilir ya da zonklama şeklinde devamlılığı olan ağrılar olabilir. Herkesin hayatında en az bir kez yaşamış olduğu kulak ağrısı neden olur denildiğinde birçok nedenden oluşabileceği gibi en çok kulağın içinde bulunan östaki borusunun tıkanması neden olur. 

Kulak Ağrısı Nedenleri

Kulak ağrıları gelip geçen ağrılar olduğu gibi müzmin ağrılar olarak da kendini gösterebilir. Kulak ağrılarının en bariz nedenleri kulak enfeksiyonudur fakat başka etkenler nedeniyle de kulak ağrısı yaşanabilir.

Kişilerin gürültülü ortamlarda bulunmak durumunda kalması, çok yüksek sesle müzik dinlemek kulak ağrısı nedeni olabilir. Uçak yolculuklarında yaşanan basınç değişimleri de kulakta ağrı nedenidir fakat dış etken ortadan kalktığında ağrı da ortadan kalkar.

Kulak temizliğinin bilinçsiz yapılması kulak ağrısı neden olur sorusuna bir cevap olabilir. Kulak temizleme çubukları kullanılarak kulak temizliği yapmak doktorlar tarafından önerilmez. Kulak temizleme çubukları kulak içinde oluşan kirlerin ileri doğru itilmesine ve östaki borusunu tıkamasına neden olur.

Östaki borusunun tıkanması ise kulak ağrılarının başlıca nedenidir. Doktorlar kulak temizliğinin banyo sonrasında havlu yardımıyla yapılmasını ve derine inilmemesini önerir.

Enfeksiyonlar diğer organlarda olduğu gibi kulak için de ağrı nedenidir. Diş ağrılarının kulağa  vurmasına çok rastlanır. 

Ani başlayan bir kulak ağrısı olduğunda birkaç basit yöntemle ağrıyı hafifletmek söz konusudur. Örneğin oturuş pozisyonunu dik konuma getirmek yardımcı olacaktır.

Kulak kepçesine hafif hafif dokunmak ve oynatmak faydalıdır. Ayrıca kulak içi basıncını dengelemek için sakız çiğnemek, esnemek ve burnu sıkarak nefes alıp vermek önerilir. 

Isıtılmış bir havluyu ağrıyan kulağa tutmak kulak içindeki nemin alınmasına neden olur ve ağrı hafifletmek için etkili bir yöntemdir.

Eğer kişide kulak ağrısı varsa öncelikle kulak temizleme çubuklarından uzak durmak ve kulağın rüzgara maruz kalmasını engellemek gerekir.

Bol sıvı almak kişiyi rahatlatacaktır ve kulağa su kaçırmamaya özen gösterilmelidir, duş alınacaksa kulağın bir pamuk aracılığıyla tıkanması gerekir.

Kişi doktor önerisi olmadan kulak damlası kullanmamalıdır. Eğer ağrı 12 saatten uzun süredir devam ediyorsa bir hekime başvurulmalıdır.

Kulak Enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları genellikle orta kulakta oluşur ve ortakulak kulak zarının arkasında kalan hava dolu alandır. Ortakulak bakteriyel ve viral enfeksiyonların oluşabileceği bir ortamdır. Kulak enfeksiyonlarının oluşması kulakta sıvı birikmesine neden olduğu için ağrılıdır.

Kulak enfeksiyonları kendiliğinde iyileşebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen bebeklerde görüldüğünde antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Kulak enfeksiyonları kalıcı olursa uzun süreç içinde duyma kayıplarına neden olabilir. Çocuklarda kulak ağrısı neden olur konusunda da kulak enfeksiyonlarından şüphelenmek ve mutlaka gereken tedaviyi uygulamak gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.