İdrar Kaçırma Neden Olur, İdrar kaçırma Tedavisi nasıl yapılır?

İdrar Kaçırma Neden Olur, İdrar kaçırma Tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle yaş ilerledikçe kadınların karşılaştığı ve yaşam kalitesini negatif etkileyen dertlerden biri idrar kaçırma olarak bilinir. Yaşlanmaya başlayan erkeklerin de yaşadığı bu sorun grip olmuşum gibi kolayca söylenemediği için günlük hayatta sıkıntı y

Kadınların çok ve müdahaleli doğum yapması hastalığın bir başka sebebidir. Bu sağlık sorununu çekenlerin en çok sorduğu sorulardan birisi de kadınlarda idrar kaçırma hangi doktora gidilir şeklindedir. Sorun tıbbın üroloji dalını ilgilendirir ve kadın olsun erkek olsun böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız üroloji uzmanına üroloji randevu alın. 
 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nasıl Olur?

Kadınlarda rahmin alt tarafında bulunan mesanede böbreklerden süzülen idrar birikir. 350 ile 500 mililitre arasında sıvı biriktirebilen mesane dolmaya başladığı zaman mesaneyi tutan kaslar harekete geçerler. 

İdrar kaçırma genel olarak dört tipte sınıflanır.

• Stres tip kaçırma - Pelvik tipi taban kaslarının zayıflaması sonucu yaşanır. Obezite, çok doğum, menopoz gibi tetikleyicileri vardır. Gülerken, öksürürken, ağır kaldırırken, hatta oturduğu yerden kalkarken bile kadınların başına gelebilir. 
• Urge tip kaçırma – Tuvalete yetişememe durumu değildir. Pelvik kasların zayıflamasından çok mesane kaslarının aşırı uyarılması sonucu oluşur. 
• Miks tip kaçırma – İki nedenin bir arada yaşanmasıdır.
• Taşma tip kaçırma – İdrar hissiniz yok ama kaçırma olayını hala yaşıyorsanız bu tip bir sorunla karşılaşıyorsunuz demektir. Diyabet, omurilik yaralanmaları, MS gibi kas hastalıkları sorunlarıyla beraber ortaya çıkar. 
 

İdrar Kaçırma Sorununun Tedavisi

Kasların zayıflamasından başka kilo alımıyla da ilgili olan idrar kaçırma, özellikle diyabet hastalarında çok görülür. Kabızlık bir başka nedendir. Sonuçta hepsi mesaneyi etkileyen kaslara yapılan negatif baskılar sonucu ortaya çıkar. Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi ise cerrahi müdahale gerektirecek kadar büyümüşse askılama olarak bilinen yöntemle gerçekleşir.  İdrar borusunun altındaki açının düzeltilmesi sorunu ortadan kaldırır ve hasta genellikle aynı gün normal hayatına geri dönebilir. 

Ameliyatsız İdrar Kaçırma Tedavisi

Ama en doğal çarelerden biri kilo vermekten geçer. Bu arada vagina ve makat kısmındaki kasların sıkılıp bırakılması ile yapılacak egzersizler de işe yarayacaktır. Hatta kadınlarda idrar kaçırma ameliyatından daha iyi bir çare olduğu düşünülebilir.

Günlük Hayattaki Etkileri

Yaşam kalitesini kötü etkileyen bu sağlık sorunuz kadınlarda idrar kaçırma sorunu aynı zamanda cinsel hayatı da olumsuz yönde etkileyebilir. Sürekli olarak duyulan ıslaklık hissi psikolojik rahatsızlık yaratır ve vaginal bölgenin ıslaklığı kadınlarda mantar oluşumunu tetikler. Genelde yaşa bağlansa bile her zaman karşılaşılabilecek bir durumdur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.