Hidrosalpinks Nedir, Hidrosalpinks Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hidrosalpinks Nedir, Hidrosalpinks Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde Hidrosalpinks olarak bilinen hastalık rahimde sıvı birikmesi anlamına gelmektedir. Rahmin iki tarafında da bulunan fallop tüplerinin birinin veya ikisinin de tıkanıp içlerinde sıvı birikmesiyle bu hastalık gerçekleşmektedir. Bu sıvılar fallop

Tıp dilinde Hidrosalpinks olarak bilinen hastalık rahimde sıvı birikmesi anlamına gelmektedir. Rahmin iki tarafında da bulunan fallop tüplerinin birinin veya ikisinin de tıkanıp içlerinde sıvı birikmesiyle bu hastalık gerçekleşmektedir. Bu sıvılar fallop tüplerinin içini kaplayan dokular tarafından üretilir. Rahimde sıvı birikmesine bağlı olarak fallop tüpleri ya da yumurtalıklarda iltihaplanma olabilir. Eğer tedavi edilmezse enfeksiyondan dolayı fallop tüpleri birbirine yapışarak karın boşluğuna akması gereken sıvı tüpün içine doğru akar.

Hidrosalpinks Belirtileri Nelerdir?

Hidrosalpinks nedir belirtileri varmıdır sorusunun cevabı net, rahimde sıvı birikmesi genellikle belirti vermez. Fakat bazen kasığa baskı yapabilir veya ağrıya neden olabilmektedir. En sık görülen belirtisi ise cinsel ilişki sırasında ağrıdır. Bu nedenle ilk olarak vajinismusla karıştırılabilir. Fakat Hidrosalpinks de hissedilen ağrı kasıkta olur. Vajinusmus da ise ağrı vajinanın girişinde olmaktadır. Ağrı bazen ya da sürekli olarak kendini gösterebilmektedir. Hastaların çoğu kısırlık nedeni ile doktorlarına başvurmaktadırlar. 

Hidrosalpinks Tanısı

Ultrason muayenesi ile rahimde sıvı birikmesi teşhis edilebilir. Fakat kesin tanı koymak için hastadan Histerosalpingografi (HSG) istenir. Bu yöntemle tüplerin ve rahmin içi araştırılmaktadır.

Histerosalpingografi Nedir, Histerosalpingografi Ücreti Ne Kadar?

Histerosalpingografi ücreti histerosalpingografi nedir çeşitli etkenlere göre verilmektedir. Rahim içi anomalilerin tehşisi konulması hastanın ve tüplerinin açık mı ya da kapalı mı olduğunun belirlemek için uygulanan Histerosalpingografi ''HSG'' işlemi  gerçekleştirilmektedir. Halk arasında rahim filmi olarak bilinen HSG çekimi; kadın doğum uzmanları ve radyoloji uzmanları tarafından çekilmektedir.  Her dönemde çeşitli metotlar ile uygulanabilen HSG çekimi günümüzde de farklı sağlık kuruluşlarında çeşitli metotlarla ile çekilebilmektedir.

Hidrosalpinks Kimlerde Görülür?

Hastalık enfeksiyondan dolayı tüpleri tıkadığı için cinsel yolla bulaşan hastalıklara yatkın olan kadınlarda daha sık görülür. Bazen kürtaj olan hastalarda da görülebilmektedir. Yaşı genç ve cinsel yaşamı aktif olan kadınlarda daha sık görülmektedir. 

Hidrosalpinks Tedavisi

Hidrosalpinks tedavisi birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Eğer hasta çocuk sahibi olmayı istemiyorsa hastanın düzenli takibi ve kontrollerinin yapılması yeterlidir. Bunun nedeni de enfeksiyonun tekrarlaması önlemek içindir. 

Fakat hasta çocuk sahibi olmak istiyorsa yardımcı üreme yöntemleri hastalara denenmelidir. Bu yöntemle sperm ve yumurta laboratuar ortamında birleştirilerek embriyonun tüple ilgisi kesilir. Bu yöntemden önce hastanın tıkalı olan tüpleri laparoskopi ile cerrahi olarak açılma şansı varsa değerlendirilmesi gerekir. Genel anestezi altında laparoskopi yapılır. İnce bir teleskop göbek deliğinden karın içine sokularak karın iç organları araştırılarak tüplerin ucu bu yöntem ile açılabilir. 

Ancak tüplerin açılması bazen tek başına yeterli olmamaktadır. Sıvı birikmesi basınçtan dolayı tüplerin içinde mevcut tüycüklerin hasar görmesine neden olabilir. Bu soruna neden olan enfeksiyon tüplerin yapışıklığına yani lezyonlara yol açabilmektedir. Tüplerin ucu açılmış olsa bile yapılan cerrahi işlemden kaynaklı tekrar bir yapışma olabilmektedir. Bu nedenle sizin için en uygun tedavi kararını doktorunuz verecektir. Başarılı geçen cerrahi işlemden sonra hasta düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye 6 ay boyunca girerse gebe kalacağı düşünülmektedir. Eğer bu zaman içerisinde hasta hamile kalmamışsa tüp bebek tedavisi denenmelidir. 

Hidrosalpinks Tüp Bebek Tedavisi İçin Engel Midir?

Tüplerde biriken sıvının bir bölümü sürekli olarak rahim içine akmaktadır. Tüp bebek tedavisi esnasında da bu sıvı embriyoların tutunmasını engellemektedir. Bu nedenle tüp bebek şansı azalabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

İdrar Kaçırma Neden Olur, İdrar kaçırma Tedavisi nasıl yapılır?

Genital Varis Nedir, Vulvar Vestibulit Sendrom Nedir, Genital Varis Belirtileri Nelerdir?

Vajinal Mantar Nedir, Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.