Hacamat faydaları nedir? Hacamat takvimi, Hacamat ne zaman yapılmalı?

Hacamat faydaları nedir? Hacamat takvimi, Hacamat ne zaman yapılmalı?

Hacamat nedir? Hacamat neden yapılır? Hacamatı kimler yapar? 2020 Hacamat takvimi. İşte hacamat hakkında merak edilen her şey...

Hacamat kelimesinin kökeni Arapça hicâme(t) olup “emmek” manasına gelir.  Hacamat yaptırmaya ihticâm, hacamatı meslek edinen kişiye haccâm, kullandığı cam bardak veya fanus gibi malzemelere de mihcem (mihceme) ismi ile bilinir. Hacamatta, 2 çeşit uygulama vardır bunlardan biricisi “kuru hacamat”, ikinci ise “kanlı hacamat” denir. Fakat Türkçe’de hacamat genelde ikincisi gelir veya atar ve toplar damarlara uygulanan vakumla kanın çekilmesidir. Bunun adı Arapça’da fasddır; hacamatı uygulayana da fassâd ismi verilir. Hacamat Türk halkı tarafından daha çok kuru hacamat bilinir “şişe çekme” ifadeleri kullanılır.

Kuru hacamat kılcal damarlardaki kanın uygulanan bölgede akışını sağlamak, bu sayede yakın bir bölgedeki kanamayı durdurrarak veya vücudun o kısmını ısıtmaktır. Özellikle bazı cilt rahatsızlıklarının derideki kan deveranını arttırarak tedaviye faydası olduğu bilinir. Modern tıpta da iç organlara olan kan hücumunu azaltmak için uygulanıyor, ancak zamanla bundan vazgeçilmiştir. Kanlı hacamat yerini sülük koymaya bırakmış durumda.

Hacamat tedavisinin ilk defa nerede ve ne zaman keşfedildiği ile alakalı kesin bilgi yoktur. Fakat bu yüzyılda da de bazı ilkel toplumlarda farklı sebbele uygulanır. Tıpkı eski Mezopotamya, Mısır ve diğer Ön Asya uygarlıklarında hastalıkların vücuda giren cinler ve kötü ruhların sebeb olduğuna inanıldığı ve hastalığın tedavi edilmesi için bunların sihir-büyü benzeri ilkel tedavi yöntemlerinin yanı sıra kan alma yoluyla vücuttan atılmasına çalışıldığı bilinmektedir. Zamanın ilerlemesı ve tıp alanındaki buluşlar sayesinde hastalardan kan alma tedavi metodu uygulanılmaya başlanmıştır. İslamdan evvel dönemlerde hekimler ilkel inanışları bırakıp hastalık tedavisinde uygulamaya başlamışlardır. İslâm hekimleri ve dünyanın bütün hekimlerinin asırlarca hastadan kan almayı tedavi yöntemi olarak kabul etmiştir.

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

Hacamat, cilt yüzeyinde ufak kesiler yapılarak vakumlama (kupa ya da bardak) kullanılarak kılcal damarlarda biriken toksinlerin vücuttan atılmasıiçin uygulanır. Genellikle sırt bölgesinde 15-30 dakika kadar yapılır. Hastanın ihtiyacına göre vücudun değişik bölgelerine de hacamat uygulanabilir.

Hacamat tedavisi özellikle şu hastalıklarda uygulanır:

Toksinlerin vücuttan atılması ve kan dolaşımının hızlandırılmasıiçin uygulanır. (detoks etkisi sağlama)

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Hormonal bozuklukların tadavisinde

Fibromiyalji, baş, boyun, sırt ve bel ağrıları

Cinsel zayıflık, cinsel isteksizlik, infertilite (kısırlık) ve adet düzensizliği

Migren ve sinüzit

Kronik yorgunluk ve halsizlik

Hipertansiyon

Akne, egzama, sedef ve saç dökülmesi gibi cilt hastalıkları

Depresyon, anksiyete, odaklanamama problemleri ve uyku bozuklukları

Reflü ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemleri

Çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlandırılması, hiperaktivite ve depresyon

Hacamat Hangi Mevsimde Yapılmalı?

Hacamat takvimine göre hava ısınmaya başladığı uygulanır. Sıcak hava kendini gösterdiği zaman yani ilkbaharın sonu, kiraz çıktığı zaman Mayıs-Haziran aylarında uygulanmalıdır. Hadis-i Şerif'te “Sıcak şiddetlendiği zaman hacamat ile yardım isteyin”

Hacamat Ayın Hangi Günlerinde Uygulanmalıdır?

Yılın her ayda hacamat yaptırabileceğiniz 4 gün vardır. Eğer o günlerde yaptırma imkanınız yok ise yeni ay beklenmelidir. Hacamat gökteki ayın 17,19,21 inci günlerinde yapılmalıdır. En faydalısı ayın 17. gündür. Hacamat ayın ilk 14 günü önerilmez çünkü faydalı değildir. Ayın kalan 15. gününden 21 gününe kadar günlerde faydalıdır. Ayın 22'sinden 30'una kadar ay küçük olduğu için bedenler zayıf olur ve çıkan kan az olacağından faydası az olur.

Hacamat Haftanın Hangi Günleri Yapılması Faydalıdır?

Hacamat yasak olmayan tek gün pazartesi günüdür haftanın ilk günü yapılmalıdır. İslamda 3 gün ile ilgili hem yapılması için faydalı olduğu için önerilen, hemde yapılmasında yasak konulan 3 gün vardır. Eğer Pazartesi günü uygulatamazsanız, pazar, salı, perşembe günlerinde hacamat yapılabilir. ''Salı günü ayın, hicri 17'nci gününe denk gelirse hacamat yaptırılabilinir.''

Hacamat Hangi Günlerde Yasak?

Çarşamba, cuma ve cumartesi günleri hacamat yapılması önerilmez. Hadis-i Şerif'te "Kim Çarşamba veya Cumartesi günü hacamat olur da bedeninde alaca hastalığı görürse, sadece kendini kınasın.", "Cuma, Cumartesi, Pazar günleri hacamat olmaktan kaçının." hadiste geçmektedir

Dikkat Edilmesi Gereken Günler

Haftanın şu günlerinede hem uygulanması için uygundur denmiş ama bazı hekimler ise uygun olmayabilir demiş. Pazar, salı, perşembe günleri konusunda uzmanlar şüpheli günler olarak belirtiyor. Eğer Pazartesi hacamat olmak imkanı olmaz ise bu günlerde de uygulanabilir. Hadis-i Şerif'te, "Salı günü kan günüdür. O günde bir saat vardır, kan durmaz." emredilmiştir. 

Hacamat Hangi Saatinde Yapılmalı?

Hacamatta en faydalı saat güneş doğduktan 1 saat sonraki 2 saattir.  Sonrasında kerahet vaktine kadarda hacamat yapılabilir, bu saatlerde imkanınız olmaz ise öğlen ikindi arası uygulanmalıdır.

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.