Genital Varis Nedir, Vulvar Vestibulit Sendrom Nedir, Genital Varis Belirtileri Nelerdir?

Genital Varis Nedir, Vulvar Vestibulit Sendrom Nedir, Genital Varis Belirtileri Nelerdir?

Genital bölge anatomik olarak dış genital bölge (perine, vulva ve vajina) ve iç genital bölge (yumurtalıklar, tüpler ve rahim) şeklinde ayrılır. Bu bölgelerde anormal toplardamar genişlemelerine pelvik venöz konjesyon ya da genital varis denir.

Genital bölge anatomik olarak dış genital bölge (perine, vulva ve vajina) ve iç genital bölge (yumurtalıklar, tüpler ve rahim) şeklinde ayrılır. Bu bölgelerde anormal toplardamar genişlemelerine pelvik venöz konjesyon ya da genital varis denir. 
 

Vulvar Vestibulit Sendrom

Vulvar vestibulitis sendrom partnerinizle ilişkide şiddetli şekilde acı, ağrı, batma, yanma duygusuna sebeb olan hayat ve sağlık kalitesini oldukça zayıflatan bir sorundur. Bu sebeble tedavi edilmelidir.

Bu durum 20-50 yaş arası kadınlardan ortalama %15’inde görülürken birden çok doğum yapmış kadınlarda özellikle daha sık görülmektedir. Pelvik venöz konjesyon şikâyetleri genellikle başka hastalık belirtilerine bağlanarak atlanmaktadır. Kronik pelvik ağrısı olan kadınların yaklaşık olarak yarısında genital varis olduğu gözlenmiştir. 

Yine genital varis hastalığı olan kadınlar tekrar hamile kalırlarsa şikâyetleri hızla yenileyerek klinik kötüleşme oluşmaktadır. Teşhis edildiğinde tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. Pelvik venöz konjesyon hastalığı olan kişilerde bacak varisi olma riski de artmaktadır. Çünkü dış ve iç genital bölgede oluşan varisler ilerleyen zamanlarda bacakta varis oluşmasına neden olmaktadır. 

Pelvik Venöz Konjesyon Nasıl Oluşur?

Genital bölge varislerinin oluşma prensipleri ile bacak varisleri aynıdır. Fakat bacak varislerinden farklı olarak özellikle hamilelik sırasında kadınlarda hormonal aktivite damarlarda genişlemeye neden olmaktadır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde de fetüsün karın toplardamarlarına bası yapması ve yumurtalık toplardamarında kan akımı normale göre 60 kat artış göstererek damarlar iyice genişler ve venöz konjesyon dediğimiz olay gerçekleşir.

Genital varis genellikle sol tarafta görülmektedir. Genital varise daha çok gebelik dönemi ortam hazırlasa da hiç gebe kalmayan kadınlarda da genital varis görülmektedir. Bu durumun nedeni de toplardamarlar içerisinde doğuştan kapak olmamasına bağlıdır. Yapılan otopsi araştırmalarına göre sağ yumurtalık veninde %5-6, solda %10-15 oranında kapak yokluğu gözlenmiştir. 

• Fındıkkıracağı (Nutcracker) Fenomeni: Sol böbrek veni ile sol yumurtalık veninin karnın orta hattında barsak atardamarı ile aort arasında sıkışması sonucunda oluşur. Bu durum hem pelvik konjesyona hem de böbrek fonksiyon bozukluğuna da neden olabilir. 
• May-Thurner Sendromu: Karnın orta hattında bulunan sağ bacağa giden atardamarın sol bacaktan gelen ana toplardamarı sıkıştırması sonucu oluşan klinik tablodur. Karın içerisinde toplardamar yetersizliğine ve tıkanıklığına neden olarak genital varislerin oluşmasına yol açabilir. 
 

Genital Varis Belirtileri Nelerdir?

Genital varis belirtileri arasında en sık görülen şikâyet ağrıdır. Künt ağrı şeklinde olup belli bir ritmi yoktur. Genellikle akşam saatlerinde ve ayakta kalmakla artış göstermektedir. Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında, adet dönemlerinde ağrı daha sık görülmektedir. 

Ağrı dışında iç genital bölgelerle bağlantılı olarak vulva-vajina düzeyinde ve bacak arası diye bilinen perine bölgesinde varis ve şişlikler meydana gelebilir. Bunların dışında kasık bölgesinden bacaklara kadar uzanan varisler de görülmektedir.

Yine bu belirtilere ek olarak, dışkılama ve idrar yaparken rahatsızlık hissetme, normal olmayan adet kanamaları, karın alt bölgesinde hassasiyet olması ve genital varis tedavi edilmediği zamanda hastada depresyona yol açabilir.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.