Bugün, Dünya Otizm Farkındalık Günü - Otizm Nedir?

Bugün, Dünya Otizm Farkındalık Günü - Otizm Nedir?

Otizm, anne karnında başlayan bebeklikte ve çocukluk döneminde yoğun bir şekilde seyreden ve kişinin yaşamı boyunca süren bir gelişim rahatsızlığı. 3 yaşından önce başlar, ömür boyu devam eder.

Otizm, anne karnında başlayan bebeklikte ve çocukluk döneminde yoğun bir şekilde seyreden ve kişinin yaşamı boyunca süren bir gelişim rahatsızlığı. 3 yaşından önce başlar, ömür boyu devam eder. Çocuğun/kişinin sosyal ilişkilerine zarar veren, davranışlarına sınır getiren ve beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır.

Bugün, 2 Nisan. Tüm dünyada ortak tarihle otizm bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Bugün de birçok çalışma yapılacak. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde takvimde neler var?

Otizm Farkındalık günü, ilk kez BM tarafından otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak için ilan edildi. Bu rahatsızlık üzerine farkındalık oluşturmak ve bu çocukların ailelerini ayrıca tüm halkı bilinçlendirmek, herkesin otizme duyarlı bir hale gelmesini sağlamak mühim. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, tam da bu amaçla var.

Her yıl 2 Nisan'da tüm dünyada otistik bireylerin sorunları tartışılıyor ve çözüm bulma amaçlı toplantılar düzenleniyor. Tüm dünyada yapılan bu etkinliklerle otizmli bireylerin topluma kazandırılmasına yönelik faaliyetler sürdürülüyor.

Çalışmalara göre otistik bireylerin gelişiminde aldıkları eğitim çok etkili. Ülkemizde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü önderliğinde, otizmli bireylerin tanılanması ve kendilerine uygun eğitim alanlarına yönlendirilmesi önem taşıyor.

Otizmli çocukların erken yaşta tespit edilerek özel ve örgün eğitim veren kurumlarda kendilerine özel olarak açılan sınıflarda yetiştirilmesi üzerinde önemle duruluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.