Bel ağrıları Belirtileri nelerdir? Bel ağrıları nasıl tedavi edilir?

Bel ağrıları Belirtileri nelerdir? Bel ağrıları nasıl tedavi edilir?

Yapılan araştırmalara göre bel ağrıları dünya genelinde soğuk algınlığından sonra en fazla rapor alımına sebep olan rahatsızlıktır öyle ki her 100 kişiden 80’inde yaşamının herhangi bir döneminde bel ağrısı çektiği belirlenmiştir.

45 yaş ve altı kişilerde en fazla fiziksel aktivite kısıtlamasına neden olan rahatsızlığın bel ağrıları olduğu belirlenmiştir. İşte yapılan bu araştırmalar ve elde edilen bulgular gösteriyor ki bel sağlığı oldukça önemli bir konudur.

Bel ağrılarında kimler daha çok risk altında?

- Yoğun stres altında çalışanlar (özellikle bu gruptakiler bel ağrılarından en fazla şikayetçi olanlardır)
- Sürekli masa başında iş yapmak zorunda olanlar.
- Uzun süre ayakta durmak zorunda kalanlar (öğretmen, eczacı, berber vb)
- Oturuş pozisyonlarına dikkat etmeyenler.
- Çalıştıkları ortamlarda sürekli olarak manyetik alana (X ray cihazı, ultrason cihazları vb) maruz kalanlarda
- 45 yaş altında olanlardan sigara içenler.
- Boyu 1,82 cm ve üzerinde olanlar.
- Hamileler. vb

Başka rahatsızlıklar bel ağrılarını tetikler mi?

Evet! aslında belle alakalı bir sorun olmamasına rağmen bazı rahatsızlıkların sonucunda şiddetli bel ağrıları görüldüğü olmuştur
Örnek olarak: böbrek rahatsızlıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, kadınlarda jinekolojik rahatsızlıklar aslında belle ilgili rahatsızlıklar olmamalarına karşın; belde ağrılar şeklinde kendilerini hissettiren rahatsızlıklar olabilir.

Bel ağrılarında dikkat edilmesi gereken hususlar;

Bazı bel ağrıları geçicidir yani 2 aya kadar kendiliğinden veya küçük tedavilerle (egzersiz ve krem kullanımıyla) geçer fakat 2 aydan fazla süren bel ağrılarına, sabah uyandığımızda sürekli olarak tekrarlayan bel ağrılarına, bacaklarda veya vücudun başka yerlerinde uyuşukluğa neden olan bel ağrılarına dikkat edilmelidir. Bu ikinci durumda olan hastaların bel ağrılarının nedeninin ciddi olduğunu bilerek en kısa zamanda uzman bir ortopedistten yardım alması gerekir.

Bel ağrıları nasıl tedavi edilir?

Normal olarak yani sadece kaslardan kaynaklanan bel ağrılarında yapılması gerekenler; ilk olarak yattığımız yatağın uygun olmasını sağlamak yani rahat edebileceğimiz bir yatak edinmek, belin sıcak tutulması ve bunun için gerekli önemleri almak, sıcakla birlikte masaj yapılması, uygun egzersizler yapmak 

Hangi durumlarda ameliyat gerekmektedir?

Normal olarak bel ağrıları ameliyat nedeni değildir fakat daha öncede değindiğimiz gibi bazı bel fıtığı rahatsızlıklarında ameliyat kaçınılmazdır.
Ameliyat gerektiren örnek durumlar:

•     2 aydan fazla süren ve sürekli tekrarlayan bel ağrıları.
•     Bacaklarda güç kaybına neden olan ağrılar.
•     Yürümemizi ve normal basit aktivitelerimizi engelleyen ağrılar.

Bu durumda olan hastaların vakit geçirmeden gerekli tetkikleri yaptırıp en kısa zamanda tedavi olmaları şarttır. Ağır seyreden ağrıların tedavisi yapılmadığı takdirde bu ağrıların felce dahi neden olabileceği bilinmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.