10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun bir projesi olarak doğan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü ruh hastalıklarıyla ilgili farkındalığı ve anlaşılabilirliği arttırmak amacıyla 1992 yılından beri kutlanmaktadır.

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun bir projesi olarak doğan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü ruh hastalıklarıyla ilgili farkındalığı ve anlaşılabilirliği arttırmak amacıyla 1992 yılından beri kutlanmaktadır. Ülkemizde her ilde yapılacak olan farklı etkinliklerle kutlanacak olan Ruh Sağlığı gününün Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu sene belirlemiş olduğu teması, İş Yerinde Ruh Sağlığı’dır.

Dünya çapında her sene belirlenmiş olan temalar doğrultusunda ruh sağlığı ve hastalıkları hususunda çeşitli farkındalık faaliyetleri yürütülmektedir. “İş ve kariyer gelir kaynağı olmasının yanında kişisel amaçların gerçekleştirilmesi için de önemli”, diye konuşan uzmanlar, “İş yaşamının sosyal ilişkiler kurulması ve kişinin mesleğine ya da topluma hizmet etmesine yardımcı olmaktadır” ifadelerinde bulundu.

İş kaynaklı stres yaşamanın fiziksel sağlığı da olumsuz etkilediğinin kanıtlandığına değinen uzmanlar, iş stresi, yıldırma ve şiddet gibi mobbing faaliyetleri, iş ve yaşamda dengesizliklere ve üretim de kayıplara yol açmaktadır” dediler. İş yaşamındaki streslerin kalp hastalığı, obezite ve felç riski, diyabet ve yeme bozukluğuna sebep olduğuna değinen ruh sağlığı uzmanları, tüm bunlara dikkat çekmenin önemini ifade etti.

Bu kavramların topluma anlatılabilmesi için büyük bir fırsat olan Dünya Ruh Sağlığı Günü 10 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Bu kapsamda çeşitli dernekler ve psikiyatristler tarafından yapılan açıklamalarda; bedensel sağlık kadar ruh sağlığına da değer verilmesinin önemi vurgulandı.

Dünya üzerinde yaklaşık 450 milyon kişinin ruhsal sorunlar yaşadığı kaydedilirken, ruhsal hastalıkların sık görülmesi ve tüm toplumu etkilemesiyle bir halk sağlığı sorunu olduğu dile getirildi. “Ruhsal sorunlar eğer tedavi edilmezse bu durum kişisel bakımdan, toplumsal açıdan kayıplarının yanı sıra maddi kayıplara da sebep olmaktadır” diyen uzmanlar, Dünya Ruh Sağlığı günü ile bu toplumsal hastalığa dikkat çekildiğini kaydetti.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.