Sylvia Plath Kimdir? Sylvia Plath Nasıl Öldü, Google'da Doodle

Sylvia Plath Kimdir? Sylvia Plath Nasıl Öldü, Google'da Doodle

Sylvia Plath Google'da Doodle oldu sonrasında kimdir, nasıl öldü? Merak edenler yoğun bir biçimde internette aratılmaya başladı.

Sylvia Plath 27 Ekim Pazar günü Google'da Doodle oldu. Google'ın önemli günlerde, tatillerde, bazı önemli şahsiyetlerin hayatını hatırlatmak amacıyla belirli günlerde arama motorunun üzerine koyduğu resim ve benzeri şeyleri yaptığı çalışmaya Doodle deniyor. Sylvia Plath da bugün Google tarafından Doodle olarak seçildi. Bunun üzerine vatandaşlar da ünlü şair ve yazarın hayatını ve eserlerini araştırmaya başladı. İşte Sylvia Plath hayatı ve eserleri

Syliva Plath Google'da Doodle oldu! Bunun ardından 'Sylvia Plath kimdir, nasıl öldü?' sorusu aratılmaya başladı. Google 27 Ekim Pazar günü Doodle olarak arama motoruna eklediği Sylvia Plath 1932 yılında Amerika'da doğan şair ve yazardır. 8 Yaşındayken babası ölmüş, hayatı boyunca büyük travmalar yaşamış ve intihar girişimlerinde bulunmuştur. İhanet yüzünden kocasından ayrılan Plath 2 çocuğunu da bırakıp feci şekilde canına kıymıştır. İşte Sylvia Plath hayatı...

SYLVIA PLATH KİMDİR?

Sylvia Plath; 27 Ekim 1932'de ABD'nin  Massachusetts kentinde doğdu. Sylvia Plath'ın Babası Otto Emile Plath, Almanya'dan Boston Üniversitesi'ne gelmiş bir Alman zooloji profesörüydü. Plath, henüz 8 yaşındayken babası Otto hayatını kaybetti. Hayatı boyunca büyük travmalar yaşayan ve ileri derecede manik-depresif bozuklukla yaşamak zorunda olan Sylvia için bu olay bir dönüm noktası oldu.

İlk şiirini 1940 yılında, 8 yaşındayken yayımlayan Plath, kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi'ne gitti. Şiirleri öğrenci gazetesi olan Varsity'de yayınlanıyordu. Okulda eğitimine devam ederken geçirdiği ağır depresyon neticesinde intihara teşebbüs etti.

Okulda daha sonra 1956 yılında eşi olacak olan İngiliz şair Ted Hughes ile tanıştı. Evlendikten sonra eşi ile birlikte Boston'da yaşamaya başladı. Sylvia hamile kaldıktan kısa bir süre sonra eşi ile Londra'ya yerleşti. Nicholas Hughes (d.1962) adında oğlu ve Frieda (d.1959) adında kızı oldu. Oğlu Nicholas Hughes de 2009 yılında intihar etti. Plath ve Hughes, Londra'da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton'a yerleştiler. 1962 yılında ilk çocuklarının doğumundan kısa bir süre sonra çiftin arası ihanet yüzünden açıldı. Çiftin sorunları bu dönemde başladı ve ikinci çocukları Nicholas Hughes'un doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra'ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı. Eylül 1962 ayında boşandı.

1963 yılında "Victoria Lucas" takma adıyla tek romanı olan "Sırça Fanus"u (The Bell Jar) yayımladı. Roman ancak ölümünden sonra gerçek adıyla yayımlandı. Üniversitede yaşadığı bunalımlı günlerini yarı otobiyografik bir dille anlattığı romanında hayatındaki kişileri ve olayları detaylı olarak anlattı. Plath'ın annesi kitabın Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanması için girişimde bulunsa da başarılı olamadı.

1962 - 1963 kışı Plath için çok zor geçti. Yaşadıkları ve depresif kişiliği yüzünden girdiği depresyon sonucunda 11 Şubat 1963'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. Plath intihar ettiğinde 30 yaşındaydı. İntiharı yüzünden eşi Ted Hughes eleştirilere maruz kaldı. Bundan 6 yıl sonra Ted Hughes, metresinin Plath'la aynı şekilde intihar etmesiyle sarsıldı. Assia Wevill ve Ted Hughes'un 4 yaşındaki kızı Shura da olayda yaşamını yitirmişti. Hughes yıllarca bu konuda konuşmadı. Ted Hughes, 1998 yılında yayınladığı 88 şiirden oluşan "Doğumgünü Mektupları" kitabı ile Slyva Plath ile olan ilişkisini ilk defa şiirine yansıtmış oldu.

11 yaşından beri günlük tutan Slyvia, ölümüne dek bu alışkanlığını sürdürdü. 1980 yılında "Sylvia Plath'in Günceleri" (The Journals of Sylvia Plath) adıyla yayımlandı.

2003 yılında başrollerinde Gwyneth Paltrow ve Daniel Craig'in oynadığı hayatının anlatıldığı "Slyvia" adlı film yapıldı.

SYLVİA PLATH’IN SON GÜNLERİ

BBCTürkçe’nin haberine göre yazar arkadaşı Jillian Becker, BBC Dünya Servisi'nin Witness (Tanık) programında Sylvia Plath’ın son günlerini anlatmıştı.

Becker, “1963 yılının dondurucu bir Şubat öğleden sonrası Sylvia, çocukları Frieda ve Nick ile Islington'daki evimin kapısını çaldı. Kötü hissediyordu, kendisini tanıdığım son beş ay boyunca olduğundan da kötü” diyor.

Sylvia Plath’ın birkaç gün kendisinde kaldığını, öfkeli ve kinli olduğunu, kıskançlık içinde kıvrandığını belirten Becker, “Bana haplarını gösterdi. Ayrıldığı eşi Ted ve onun uğruna kendisini terk ettiği kadın Assia Wevil'den bahsetmeye başladı” diyor.

Birkaç gün sonra Sylvia Plath’ın aniden eve dönmek istediğini Becker şöyle devam ediyor:

 “Ve hızla eşyalarını çantalara doldurmaya başladı. Böyle anlarda çok canlı ve enerjik görünüyordu. Kocam Gerry, "Emin misin gitmek istediğine?" diye sordu. Evet, emindi.

Gerry, onu ve çocukları arabaya atıp, yarı erimiş karla kaplı yollardan ağır ağır eve götürdü. Eski taksiden bozma gürültülü bir araba hurdasıydı bu. Onun için Sylvia'nın ağladığını ancak kontağı kapattığında duymuş.

Park edip, arkaya geçip, açılan koltukta Sylvia'nın karşısına oturmuş. Anneleri ağlamaya devam edince çocuklar da ağlamaya başlamışlar.

Gerry onları kucağına almış. Sylvia'ya bize dönmesi için yalvarmış. Sylvia kabul etmemiş. Sylvia biraz yatışınca onu evine bırakmış, ertesi gün gidip çocuklarla Sylvia'yı ziyaret edeceğine söz vererek ayrılmış.

Eve döndüğünde bana "Keşke bizimle kalsaydı" dedi. Kendi başına kalacak durumda olmadığını düşünüyordu.

Gerry'nin haklı olduğunu biliyordum, ama Sylvia'nın gitmesine biraz rahatlamıştım da. Hem kendi çocuklarıma hem de ona ve çocuklarına bakmak için debelenmeyecektim.

Kızlarım odalarını değiştirmek zorunda kalmayacaktı, geceleri uyku uyuyabilecektim.

Hem, acıma duygusu kalbi yoruyordu zamanla.

Ama bu duygularım yüzünden uzun yıllar pişmanlık duyacağımı bilmiyordum.

Pazartesi sabahı saat sekiz sularında telefon çaldı. Açtım. Doktor Horder, Sylvia'nın gaz fırınına başını sokmak suretiyle intihar ettiğini haber vermek için aramıştı.

Sylvia Plath İşte Sözleri

Neden böyle korkunç derecede hüzünlü olmam gerek bilmiyorum ama içimde o acınası “beni kimse sevmiyor” hissi var.

"Ne zaman dikkatimi toplamaya çalışsam, kafam bir patenci gibi kayıp kocaman bir boşlukta dalgın dalgın dönüp duruyordu."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.