Semiha Berksoy kimdir? Google neden Doodle yaptı?

Semiha Berksoy kimdir? Google neden Doodle yaptı?

Semiha Berksoy, kuşkusuz Cumhuriyet tarihinde sanatta ilkleri yapan isimlerinin başında geliyor. Haberimde Google'da Doodle olan Semiha Berksoy'un yaşamının önemli ayrıntılarını okuyacaksınız.

Semiha Berksoy kimdir? Google'ın usta sanatçıyı Doodle yapmasıyla gündeme en çok aranılanlar listesine geldi. Cumhuryet tarihinin tiyatro ve opera geçmişinde çok kıymetli bir yere sahip olan Semiha Berksoy, birçok ilki yaşamıştır. Semiha Berksoy'un hayat hikayesi ve sanat yaşamını derledik. 

SEMİHA BERKSOY KİMDİR SORUSUNUN CEVABI?

1910 yılında dünyaya gelen Semiha Berksoy'un annesi Fatma Saime ressam, babası Ziya Cenap Berksoy şairdir. Sanatçı, ses ve güzel sanatlar yeteneğini ailesinden almıştır.

Ankara Devlet Operası baş sanatcısı,yüksek dramatik soprano, ressam ve tiyatro sanatçılığı yapan Semiha Berksoy bunları yanı sıra 1935 Mezardan Gelen Mektup Hikayesinin yazarıdır. Semiha Berksoy İstanbul Konservatuvarı Güzel Sanatlar Akademisi, Namık İsmail Atölyesi ve Tiyatro Okullarında eğitim almıştır . Sanatçı, sanat hayatına ilk kez İstanbul Şehir Tiyatrosunda sesiyle tanınmıştır; Türk ve Avrupa Operetlerinde yer almıştır.

19 Haziran 1934 tarihinde,Atatürk tarafından sesi takdir görerek,ilk Türk Opera Temsili olan; "Özsoy'da" Ayşim başrolünü temsil etmiştir.Devletten burs alarak Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera bölümünü 1939 senesinde okul birincisi olmuştur.

22 Haziran 1939'da Richard Strauss'un 75.Doğum Yılı festivalinde, Berlin Akademisi Eski Apollon operasında, Richard Strauss'un Ariadne auf  Naxos operasında "Ariadne"başrolünü oynamıştır. Bu temsilde Avrupa'da ilk çıkan Türk Opera Primadonnası olmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.