Intermittent Fasting diyeti ve beslenme

Intermittent Fasting diyeti ve beslenme

Merhaba değerli okurlar, bugün sizlerle önceki makalemizde bahsettiğimiz hiit (Hiit ile yağlardan sonsuza dek kurtulun) kardiyo antrenmanında uygulayabileceğiniz Intermittent Fasting ve bazı beslenme yöntemlerini açıklayacağız.

Kardiyolar bir yere kadar yağ yakmanızı sağlasa da kalori açığı oluşmadığı sürece çok fazla etkisi olmayacaktır ve beklenen sonuçları vermeyeceklerdir. Doğru bir kardiyo antrenmanı ve doğru bir diyet ile en verimli şekilde yağ yakabilirsiniz. Sözü çok uzatmadan konuya geçiyorum, yorumlarınızı eksik etmeyin. 

Şok Diyet ile Zayıflama

Hızlı kilo verme amacıyla yapılan genellikle kısa süreli kas ve su kaybı yaşatan yanlış bir beslenme uygulamasıdır. Şok diyetlerin temelinde aç kalma, tek öğün veya tek besinle beslenme, antioksidan besinlerden oluşan çorbalar tüketme gibi şekilleri vardır.

# Bunları genel olarak şu şekilde açıklayabiliriz;

Günlük yaşamsal faaliyetler için gerekli enerji miktarından çok düşük kalori alarak sıvı alım miktarını arttırıp metabolizmada kolay sindirme ve tokluk hissi yaratma. 

Bu şekilde beslenme sonucunda ; Metabolizma yüksek miktarda boş kalan kalori enerji miktarını tolere etmek için kas dokularından beslenir, yüksek enerji açığı ve yüksek sıvı alımında deri üstü ya da deri altı suyu yanında yüksek miktarda mineral kaybı da yaşanır.

Yaşanan bu kas ve su kaybı sonucunda tartıda kilo verilir ancak sağlık akla gelinip bu diyetler bırakıldığında metabolizma aynı savaşa düşeceği endişesiyle daha yüksek birikim yaratır. Bu nedenle daha fazla kilo alırsınız. Sağlıksız kilo kaybı yaşatan gereksiz uygulamalardır.

3 günde 3 kilo, 5 günde 5 kilo verme gibi bir durumda; yaptığınız her gün boşa gidecektir. Kaloriden korkmayın ! Midenize ve kendinize iyi bakarsanız sonuçlarını daha sağlıklı ve kalıcı olarak alırsınız.

INTERMİTTENT FASTİNG

Aralıklı oruç anlamına gelen bu beslenme sistemi tamamen yağ yakım üzerine tasarlanmış ve benim sıkça bahsettiğim açlık üzerinden bu beslenme planı oluşturuluyor.

Vücutta açlık sırasında kanda bulunan glikoz miktarının azalması, insülin üretimini de azaltır. Azalan insülin hormonu üretimi glikozun ve yağın depolandığı bölgelerden kana geçmesi ve parçalanmasına yardımcı olur.
İhtiyacınız olan enerji artık mevcut olan kan glikozu az olduğu için depolanmış (yağ ve karbonhidrat) kaynaklardan temin edilir.

Intermittent Fasting sisteminde de vücudu uzun süre aç bırakılıyor ve yağ yakımı ana prensip haline geliyor.

Burada öğün ve zaman aralıkları tamamen size bağlı aklıyor. Intermittent Fasting sisteminde en yaygın uygulanan 18 saat aç kalıp 6 saat içerisinde belirlenen kalori miktarının tüketilmesi. Örneğin ; ilk öğünü saat 11.00 da yapıyorsunuz ve son öğününüz 17.00 oluyor. Bu aralıkta da belirlediğiniz kalori miktarını istediğiniz kadar öğüne bölüp alıyorsunuz. Geri kalan 18 saat açlık süresince yeşil çay, su, kahve vb. içecekler içebiliyorsunuz. Bu beslenme tarzını uzun süre denemiş birisi olarak ciddi anlamda etki aldığımı söyleyebilirim.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.