Facebook’ta Veri İhlali Araştırması

Facebook’ta Veri İhlali Araştırması

Facebook’ta oluşan güvenlik açığı resmi olarak soruşturma geçirecek. Soruşturmayı İrlanda Veri Koruma Komisyonu açtı.

Facebook sosyal medya platformunda 50 milyona yakın kişinin verilerini yasal olmayan bir yol ile çaldığını belirten İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Facebook’a soruşturma davası açılması için adımı attı. Avrupa Birliğinin düzenleyici ve denetleyici kurumu olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Facebook grubun Avrupa merkezi olan İrlanda’da veri çalma sebebi ile soruşturma açtığı açıklandı.

50 milyona yakın Facebook sosyal hesapları, kullanıcı hesaplarının ve verilerinin güvenlik açığını bulması ve çalınmasını rapor ederek soruşturmayı ilerleteceklerini bildirdi. Soruşturma kapsamında Facebook’un Avrupa Birliği sınırı içerisinde geçerli olmakta olan Genel Veri Koruma Yönetmeliği gereğince oluşan yükümlülüklerini yerine getirmediği için incelenecek olan Facebook, özel verilerin güvenlik açısından kurumsal ve teknik olarak tedbir alıp almadığını değerlendirerek soruşturmaya devam edeceklerinin bilgisini verdi.

Avrupa Birliği’nde mayıs tarihinde yapılan birçok değişim ile GDPR kapsamında şirketin, kişisel verilerini ve özel bilgilerini, saklamak veya paylaşmak için kullanıcıların tam olarak bilgilendirilmesi gerektiğini belirten bir şart ekledi. Yeni uygulanacak bu şart ile Facebook şirketinin kullanıcı bilgilerine yönelik, çalınma sızma ve amaç dışı kullanımına karşılık düzenleyici mercilere 72 saat yani 3 gün içerisinde açıklama yapması gereğini bildirdi. Uygulanan kurallara uymayan şirket ve kuruluşlar hakkında dünya piyasası üzerinde ki cirosunun %4’lük payını ceza olarak keseceğini duyurdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.