Adet Gecikmesinin Nedenleri? İlaçlar adet geçikmesine sebep olur mu?

Adet Gecikmesinin Nedenleri? İlaçlar adet geçikmesine sebep olur mu?

Adet gecikmesi bir çok bayanın başına gelen ve sebebi merak konusu olan bir olaydır. Adet döngüsü nasıl ki normal bir süreçtir, adet gecikmesi de bu süreç kadar normal bir durumdur. Adet gecikmesi basit tıbbi tedavi yöntemleri ile kolayca tedavi edilebilir. Bazı bayanlarda ise her ay düzensiz adet görülmesi olabilmektedir.

Adet gecikmesinin nedenlerinden biri yaşanan aşırı strestir. Stres bünyeyi her anlamda olumsuz etkilediği gibi adet gecikmesine de sebep olur. Yaşanan duygu karmaşası ve stres etkisi ile adet günü bir kaç gün gecikebilir. Bu süreç on günü geçtiği takdirde bir hekime görünmeniz uygun olacaktır. Stresin etkisiyle adet gecikmesi yaşanması çok sık rastlanan bir sorundur.

Adet Gecikmesinde Kullandığınız İlaçlara Dikkat

Adet gecikmesinin bir başka sebebi de kullandığımız ilaçların yan etkisi olabilir. Yeni kullanmaya başladığımız bir ilaçta adet gecikmesine sebep olabilir. İlaç kullanırken yan etkilerine bir göz atmanız yararlı olacaktır. 

Hastalıklar Adet Gecikmesine Sebep Olabilir

Adet gecikmesi geçirmekte olduğunuz hastalıklar nedeni ile de yaşanır. Eğer geçirdiğiniz bir hastalık varsa bu adet gecikmesinin sebebi de olabilir. Ve tabi önemli bir unsurda yaşınız. Eğer ergenlik çağına yeni girdiyseniz bir süre adet düzensizliği yaşamanız normal bir durumdur. Yeni adet görmeye başlamış genç kızlarda bu durum sıklıkla yaşanır. Önemli bir sağlık sorunu değildir ve normal bir süreçtir. Bir süre sonra adet gecikmeleri düzene girecektir. 

Yaşınızın Adet Gecikmesine Etkisi

Yaşınızın ilerlemesi de adet gecikmesi üzerinde etkilidir. Kırk beş yaş ve üzerinde iseniz bu gibi sorunlar ile sık sık karşılaşabilirsiniz. Adet gecikmesinin bir diğer sebebi ise hamileliktir. Hamilelik adet gecikmesinde ilk akla gelen seçenek olmasına rağmen, yazımızda da bahsettiğimiz gibi adet gecikmesinin bir çok farklı sebebi olabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.