Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Haziran ayında

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Haziran ayında

2017-2018 eğitim öğretim yılında isimleri değişen YGS ve LYS sınavları artık Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak değişti.

2017-2018 eğitim öğretim yılında YGS ve LYS sınavlarının kaldırılmasının an meselesi olduğundan adaylar yeni gelen sisteme şimdiden ayak uydurmaya çalışıyorlar. 2017 yılı itibarı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine kaldırılması beklenen iki sınavın yerine yep yeni bir sistem geldi.

2017 - 2018 eğitim öğretim yılında kaldırılması gündemde olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yerine gelen yeni sistemler sonrasında öğrenci ve velileri şimdiden yeni bir heyecan sardı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre adaylar artık kendi istikballerinin peşine düşecekler.

Son dönemde artan iddialar sonrasında kaldırılan TEOG sınavının ardından YGS ve LYS sınavlarının da 2017-2018 eğitim öğretim yılında kaldırılması yeniden gündeme geldi. Üniversiteye geçişte büyük önem arz eden iki sınavın yerine gelecek olan sistemler hakkında öğrenciler şimdiden araştırmaya geçtiler.

LYS VE YGS KALDIRILDI MI?

LYS ve YGS sınavlarının da tıpkı TEOG sınavı gibi bu yıl kaldırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç daha önceki açıklamalarında bu iki sınavın kaldırılacağının ip uçlarını çoktan vermişti. Saraç açıklamasında, "Bu iki sınavda üniversiteye geçiş için büyük önem arz ediyor. Ancak şu anda neler yapabileceğimizi bilmiyoruz. Sistemin üzerinde çalışıyoruz. Sınavsız üniversiteye geçiş şimdilik mümkün gibi görünmüyor. Yeni sınavlar 1 hafta içerisinde başlayacak ve hemen sona erecek. 18 puan türünü 4'e düşüreceğiz. Temel olarak sayısal, sözel, eşit ağırlık puan türleri olacak ve bununla birlikte Türkçe ve matematik sınavın merkezi olacak. Soruları ise MEB müfredatı içerisinden hazırlayacağız." ifadelerini kullanmıştı.

2018-2019 yılında sınavın yeni adı ise Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı oldu. Sınavlar Haziran ayında yapılacak ve soru sayısı ise 80 olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.