YGS Puan Türleri Nelerdir

YGS Puan Türleri Nelerdir

Ülkemizde okuyan öğrencileri yakından ilgilendiren konulardan birisi de puan türüdür. Sınav puanı, kategorilere göre ayrılmıştır.

Ülkemizde okuyan öğrencileri yakından ilgilendiren konulardan birisi de puan türüdür. Sınav puanı, kategorilere göre ayrılmıştır.

Üniversiteler, puan türüne göre alımlarını gerçekleştirmektedir. Her yıl düzenlenen sınavlardan birisi de YGS'dir.

Yüksek öğretime geçiş sınavı olan YGS sistemin de toplamda 6 puan türü bulunmaktadır. Bunlar, YGS 1, YGS 1,YGS 3 ,YGS 4, YGS 5, YGS 6 olarak ayrılmaktadır. Her üniversite farklı puan türüne göre alımlarını gerçekleştirmektedir.

Bu nedenden olayı hangi Üniversite ve bölümlerine girmek istiyor olursanız olun YGS sınavından aldığınız puanlarınızın nasıl olduğu, puan türleri içerisinde dağılımı nasıl gerçekleştiği önemlidir.

Eğer ki tercih edeceğiniz bir bölüm, YGS puan türü tamamı etkili olacaktır. Eğer bölümler, YGS+LYS olarak alım yapıyorsa bu sefer YGS sisteminden almış olduğunuz puanın %40'ı, LYS ise %60 puanınızı oluşturacaktır.

YGS sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen olmak üzere toplamda 160 adet soru sorulur ve 160 dk. zaman verilmektedir.

YGS-1 ve YGS-2 eski sistemdeki Sayısal yerine geçerken, YGS-3 ve YGS-4 eski sistemdeki Sözel ve YGS-5 ve YGS-6 eski sistemdeki eşit ağırlık yerine geçen puan türünü oluşturmaktadır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.