TYP Programı İle MEB'e 60 Bin Personel Alımı Yapılacak

TYP Programı İle MEB'e 60 Bin Personel Alımı Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı TYP programı başlatarak MEB bünyesindeki okullara yaklaşık olarak 60 Bin personel almayı hedeflediğini açıkladı.

Yeni imzalanan protokol kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullara alınacak olan 60 bin personel alımı şartlar kesinleşti. Toplum Yararına Program yani TYP kapsamında MEB okulları için toplamda 47 Bin 850 hizmetli ve 9 Bin 473 güvenlik görevlisi alınacağı duyuruldu. 

Yapılan açıklamaların ardından İŞKUR tarafından belirlenen şartlar neticesinde "Kuruma kayıtlı işsiz olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak" tarzında maddeler bulunuyor. Ayrıca TYP'ye katılacak olan kişilerin öğrenci olmaması ve nakdi sosyal yardım almıyor olması gerekiyor. 

İŞKUR tarafından belirlenen maddelerden sonra TYP'nin istihdam şekli içinde 3 ayrı yöntem kullanılacağı belirtildi. Liste yöntemi, Noter kurası yöntemi, yüzde seksen noter kurası ve yüzde yürmi liste yöntemi olarak belirlenen 3 ayrı yöntem ile personellerin alınması sağlanacak. 

"KALİTELİ EĞİTİM"

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz gençlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim almalarının kaçınılmaz olduğuna vurgu yaparak, belirledikleri ve riskli gördükleri okulların kameralar ile çevrilip güvenlik alanı oluşturulacağını belirtti. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamada "Bu konuda sağlanmış olan güvenliklere ilave olarak 10 bine yakın güvenlik elemanı almayı planlıyoruz. Evlatlarımızın güvenliği ve geleceği için valiliklerce belirlenen ve risk taşıyan okulları istihdam etme gibi bir düşüncemiz var." ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu ise TYP programı kapsamında 48 Bine yakın işçi alımı yapılacağını belirtilrken yaptığı açıklamada "Ailelerimizin gözlerinin arkada kalmaması için bir adım attık. Hijyenik ve güvenli bir ortamda eğitim gören çocuklarımız daha huzurlu ve kaliteli bir eğitim almış olacaklar. İnşallah bu çalışmalarımız ülkemize ve camiamıza hayırlı olur." ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

TYP programlarına başvuru yapmak isteyen adaylar İŞKUR'un resmi sitesine girerek öncelikle İŞKUR'a kayıt yaptırıp ardından başvurularını gerçekleştirebilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.