Türkiye'de arabada sigara içmek yasakken meclisi teğet geçti? Vekiller yasalara uymuyor

Türkiye'de arabada sigara içmek yasakken meclisi teğet geçti? Vekiller yasalara uymuyor

Türkiye'de artan sigara yasakları, meclisi teğet geçti. Vekillerin sigara kullanımındaki artış dikkat çekti.

Hükümetin uzun süreden bu yana artırarak uyguladığı sigara yasakları meclise uğramadı. Hürriyet yazarı Nuray Babacan, TBMM İdare Amiri Halil Özcan'ın milletvekillerine, meclisin kanun yapıcı olduğunu hatırlatarak, yasalar uymaları konusunda uyarısı metni kaleme aldığını belirtti. 

Hürriyet yazarı Nuray Babacan'ın 'Sigara içen vekillere ültimatom' başlıklı yazısı şu şekilde: 

Sigara yasağının delinmesi, tartışmaya dönüştü. Milletvekillerinin Meclis’teki odalarında sigara içilmesinin yaygınlaştığını bilmeyen yok. Hatta sigara içilen bazı odaların “imtiyazlı” makam gibi görünüp, sohbet ortamına dönüştüğü sır değil.

Bülent Sarıoğlu’nun aktardığına göre, TBMM İdare Amiri Halil Özcan, milletvekillerine hitaben net ve oldukça mesafeli bir yazı kaleme aldı. TBMM’nin kanun yapıcı olduğunu vurgulayan idare amiri, kanunlara uymak konusunda “azami hassasiyet” istedi. “Yoğun şikâyetler geldiğinden” yakınan Özcan, sert bir tonla uyardı:

“TBMM binalarında kanunlara aykırı uygulamaların tuhaflığı bir yana, bizzat diğer milletvekillerimizin bu durumdan şikayetçi olmalarının oluşturacağı nahoş durumu dikkatlerinize sunmak isterim.”

Yani dokunulmazlığı olan bir milletvekiline para cezası verilmesini bir başka milletvekili talep ederse ne olacaktı? Bu gelişmenin Meclis Genel Kurulu’na yansıması da geç olmadı. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu uygulamayı,“Hakikaten Meclis’te kapalı alanlarda sigara içme oranı arttı. Peki niye arttı? Bir intihar vakası meydana gelmişti burada, açık alanlar, teraslar kapatıldı. Dolayısıyla çözüm bulunmalı” diye eleştirdi.

Bakalım yasa koyucuların yasayla imtihanı nasıl geçecek? Biz de takipçisiyiz. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.