“Şiirin Üstadı Ülkü Tamer Nuh’un Gemisi Gibiydi”

“Şiirin Üstadı Ülkü Tamer Nuh’un Gemisi Gibiydi”

Türkçe şiirlerin yaşayan ismi Ülkü Tamer dün gece vefat etti. 81 yaşında vefat eden Ülkü Tamer’in yakınlarını ve şiir dostlarını hüzün kapladı.

Hayatı boyunca onlarca kitabı okuyucularına sunan Ülkü Tamer, bir çok çeviri, şiir kitapları, çocuk kitapları antolojiler ve düz yazılar ile okuyucuları ile buluştu. Türk edebiyatının en önemli ismi olan Tamer, İkinci Yeni’nin en genç şairi idi ve dizelerinde ironiyi ve çocuksu duyarlılığı her zaman beraber işlerdi.

Tarihte Yaşanmamış Olaylar isimli öyküsünü 2104 yılında çıkartmış ve bu öyküde bilge gibi yaşamanın anahtarını “Bilgeliğin tek koşulu vardır, dünü yarında yaşayacaksın fakat dünü yarına taşımayacaksın.”

Şiirlerine Besteler Yapıldı

Ülkü Tamer anı kitabının ismini ‘Yaşamak Hatırlamaktır’ olarak belirlemişti. Tüm dostları ve şiir severlerinin kalbine dünü yarına taşımayan fakat dünü unutmayan birisi olarak kazındı. 70’den daha fazla kitabın çevirisini yapan Ülkü Temer, çocuk edebiyatındaki faaliyetleri ile de bir neslin çocuklarının kitaplar ile tanışmasına vesile oldu. Ülkü Temer’in bir çok şiiri bestelenerek kulağa daha hoş hale getirildi. Üşür Ölüm Bile, Güneş Topla Benim İçin ve Gül Dikeni gibi şiirlerinin besteleri çok sevildi.

Şiirleri Nuh’un Gemisi Gibiydi

Cemal Süreyya birlikte çalışarak Papirüs dergisini çıkardıkları Ülkü Tamer için; “Nuh’un gemisi gibiydi Ülkü Tamer’in şiirleri: şenlikli, kalabalık, her türlü imgenin dişisini ve erkeğini barındıran, kirpilerle, dülgerlerle, tilkilerle, terzilerle, sansarlarla ve her şeyle dolu şiirler.”

Ülkü Tamer’in cenazesi sevenleri ile yarın Turgut Reis Merkez Camiinde kılınacak olan cenaze namazının sonrasında Gümüşlük Mahallesinde bulunan mezarlıkta toprağa verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.