Sahibinden.com'a Milyonluk Para Cezası

Sahibinden.com'a Milyonluk Para Cezası

Rekabet Kurumu, internet sektöründe bulunan Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi'ne yaklaşık 10.7 Milyon Türk Lirası idari para cezası verdi.

Kurumun resmi internet adresi üzerinden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verdi:

Online hizmet platformu pazarlarında yüksek fiyat uygulayarak 4054 sayılı kanunun 6.maddesi gereği internet sitesinde bulunan emlak ve vasıta satış/kiralama ve ihlal ettiği önergesi üzerine soruşturma açılmış olup gerekli incelemeler yapıldı.

KANUNA GÖRE YAPILAN SUÇ

1 Ekim 2018 tarihinden itibaren Rekabet Kurulu tarafından müzakere sonucu; Sahibinden.com (Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi)'nin durumun gereği dışında kötüye veya fırsata çevirmesi ile ilgili toplanan delillerde, belge ve bilgiler oluşturulan rapor neticesinde, 4054 sayılı kanunun 6. maddesini ihlal ettiği ve dolasıyla aynı kanun hükmünün 16. maddesi gereğince Sahibinden.com adlı şirkete yönelik oluşturulan kurulda, bahsi geçen Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi'nin fahiş fiyat politikası ile durumu kötüye kullanması sonucu idari para cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği bildirildi.

CEZAİ İŞLEM MAHKEMEYE TAŞINACAK

Uygulanan para cezası için 2 ay içinde Ankara İdari Mahkeme'sine yargı için başvuru açık olmak üzere sonuca ulaştırıldı.

Çıkan bu haberlere Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketi'nden herhangi bir açıklama gelmedi.Sahibinden yönetiminin mahkemeye itiraz başvurusu yaptığını ve kararın usulsüz olarak verildiğini gerekçe gösterdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.