S400 ‘lere Karşı Çıkan: Ya NATO ‘cudur, Ya FETÖ ‘cüdür

S400 ‘lere Karşı Çıkan: Ya NATO ‘cudur, Ya FETÖ ‘cüdür

Avrasya Platformu ( AYYB,AİT ) Genel Başkanı Dr.Hasan CENGİZ beyle Yerel Yönetimler Birliği ile bizleri bilgilendirdi işte o bilgiler.

Soru: Hasan Bey, sizleri yakından takip ediyoruz ve Türkiye ‘nin Avrasyalaşma sürecine verdiğiniz çok ciddi katkıları, devletler seviyesinde de görebiliyoruz. Biraz bunlardan ve Avrasya Yerel Yönetimler Birliği ‘nden bahsedebilir misiniz?

Ötüken ‘den Viyana ‘ya, Kuzey Afrika ‘dan Güney Kafkasya ‘ya, anayurttan atayurda, Türkiye ‘nin sesi olduk. Bu coğrafyadaki insanlarla gönül köprüleri kurduk. Yardımlaşma ve dayanışma adına önemli bir misyon üstlendik. Avrasya Yerel Yönetimler Birliği, yurt dışında ve yurt içinde politikalar üreten bir düşünce kuruluşudur. Türk insanının yardımseverliğini, bölgeye taşıdığımız hizmetlerle sergiliyoruz. Avrasya birliğinin oluşması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu doğrultuda farklı ülkelerde, toplantılar ve temaslar yürütüyoruz. Ülkelerden aldığımız olumlu katkılarla birlikte, bu coğrafyada demokrasinin gelişmesi için de faaliyetler yürütüyoruz. 15 Temmuz hain darbe girişiminde de, darbecilerin karşısında durarak, demokrasinin yanında yer aldık. Avrasya ‘da yeni bir dönem başlıyor. Türkiye de bu bölgede, güçlü ekonomisi ve demokrasisiyle birlikte, bugünden yarına öncü bir rol üstleniyor. Bizler de Avrasya Yerel Yönetimler Birliği olarak, bu misyona ve çabaya, katkı yapmaya devam edeceğiz.

Soru: Son gelinen noktada, Türkiye ‘nin Avrasyalaşma sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye ‘nin Avrasyalaşma projesi, aslında eskiden beri olan ve hem ekonomik, hem coğrafi, hem de sosyokültürel anlamda içinde olması gereken bir projedir. Bakın şu şekilde daha net ifade edeyim:

Orta Asya eskiden beri Türk vatanı değil midir? Evet. Buradaki Türk kardeşlerimizle, soydaşlarımızla kucaklaşmak istemiyor muyuz? İstiyoruz. İşte size Turancılık. 

Batı Asya dediğimiz yer, Ortadoğu değil midir? Evet. Buradaki Müslüman kardeşlerimizle kucaklaşmak istemiyor muyuz? İstiyoruz. İşte size Türk-İslam birliği.

Kuzey Asya dediğimiz yer, emperyalist güçlere karşı birlikte savaş verdiğimiz, Kurtuluş Mücadelemiz ‘de bizim yanımızda olan ve aynı jeopolitik kaderi paylaştığımız Rusya değil midir? Komşumuz Azerbaycan bizim kardeşimiz değil midir? Arap Yarımadası ‘na açılan kapı komşularımız İran, Irak ve Suriye; bizim kader birliği yaptığımız, kültürel ve tarihsel yoldaşlarımız değil midir?

Doğu Asya dediğimiz yer, bizim en büyük ticaret ortağımız olan Çin değil midir? Ekonomimizin böyle sıkıştığı ve ticaret ihtiyacımızın böylesine arttığı bir dönemde, neden Çin ile yeni ticari anlaşmalar yapıp, ekonomimize olumlu katkılar sunmayalım ki? Kaldı ki aynı şekilde, bu projenin Avrupa ayağı yok mudur? Londra ‘dan başlayarak Pekin ‘e uzanan bir ticaret ağı örülmedi mi? Avrupalılar bizim ticari ortaklarımız değil midir? Tüm bu soruların hepsinin yanıtı: Evettir. O halde, biz neden Avrasyalaşmaktan çekinelim ve geri duralım ki? Avrasyalaşmak bizim için bir tercih değil; tarihsel, ekonomik, siyasi, kültürel ve jeopolitik zorunluluğumuzdur. 

Soru: Hazır sizin gibi bir Avrasyacıyı yakalamışken, son günlerde sıkça konuşulan bir konu olarak s400 ‘lerle ilgili görüşlerinizi de kısaca almak isterim?

Bakın Berk Bey, buradan çok açık ifade etmek isterim ki, S400 ‘lere karşı çıkan: Ya NATO ‘cudur, ya FETÖ ‘cüdür. Sanırım daha açık, kısa ve net ifade edemezdim diye düşünüyorum.

Soru: Peki son olarak önümüzdeki günlerde, yine bir etkinlik ya da çalışmanız var mı?

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği 'nin "Milli Birlik ve Beraberlik" toplantıları, ara vermeden devam  ediyor. 20 Haziran 'da İstanbul 'da düzenleyeceğimiz programımızın şeref konuğu: Dostluk, Eşitlik ve Barış  Partisi ‘dir.

Batı Trakya Müslüman-Türk azınlığının temsilcisi Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi (DEB), 26 Mayıs 2019 günü gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı yüksek oy oranları ile Yunanistan gündemine damgasını vurmuştu. Büyük bir zafere imza atan DEB, anavatanda gönül dünyamızın tacı oldu.

Batı Trakya Türkleri 'nin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet 'in kurduğu Dostluk, Eşitlik ve Barış  Partisi 'nin değerli Genel Başkanı Sayın Çiğdem Asafoğlu ve şehit lider Dr. Sadık Ahmet 'in muhterem eşi Işık Sadık Ahmet hanımefendi, programımızın onur konuklarıdır. 

Etkinliğimizin hayırlara vesile olması  dileğiyle...

Teşekkürler Hasan Bey, 20 Haziran Perşembe günü görüşmek dileğiyle…

Tarih: 20 Haziran 2019 Perşembe

Saat: 19.00

Yer: Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi

Düzenleyen: Avrasya Yerel Yönetimler Birliği

Berk ÖZER

Yük. End. Müh. ve Dış Politika Uzmanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.