ÖSYM YKS Başvuru Ücretleri Açıklandı

ÖSYM YKS Başvuru Ücretleri Açıklandı

Türkiye'de eğitim sisteminin bir türlü oturmaması ve sürekli yapılan değişiklikler öğrencilerin ve velilerin aklını iyice karıştırmış durumda.

Orta eğitim için yapılan TEOG sınavının kaldırılıp yerine başka sistem getirme çalışmaları devam ederken, üniversite sınavına girecek olan adaylar da bir sürprizle karşılaştı. Üniversite sınavı için değişiklik yoluna gidildi ve yapılan değişiklik henüz yerine tam olarak oturmadı.

Soru çeşitleri ve sayısı uzun süre belirsiz kaldı. Gerek ortaokul öğrencilerinin gerek üniversite sınavına hazırlanan gençlerin aklı karışık.

Sınav için ÖSYM YKS başvuru ücretleri açıklandı fakat öğrenciler hangi konulara ağırlık vermeleri gerektiğini henüz bilmiyor ve neredeyse her yıl yapılan değişiklikler öğrencilerin motivasyonunu düşürüyor.

TYT Ve YKS

2018 yılında yapılacak olan üniversite sınavı yine iki aşamadan oluşuyor fakat aşamaların adı ve içeriği değişti. YGS artık yok ve onun yerine TYT geldi. TYT açılımı Temel Yeterlilik Testi. Bu sınava girip de 150 puan alacağının garanti olduğunu düşünen adaylar ikinci sınava girecek.

Henüz sonuçlar açıklanmamış olacağı için başarı düzeylerinin belirlenmesi öğrencilerin kendisine bırakılıyor. Öğrenci sınavdan çıktıktan sonra, TYT sınavından 150 ve üzeri puan alacağına kanaat getiriyorsa ikinci sınava giriyor.

İkinci sınava girmek tamamen gençlere bırakılmış durumda ve genç sınavda başarısız olduğunu düşünüyorsa ikinci sınava girmeyebiliyor. Sınav için ÖSYM YKS başvuru ücretleri açıklandı fakat öğrencilerin kafası net değil.

Sınavın Uygulanması

TYT ve YKS aynı gün yapılan iki oturum ile gerçekleşecek. Önceki sistemde ise iki sınav arasında üç ay gibi bir boşluk bulunmaktaydı.

Sınavlar Mart ve Haziran aylarında yapılıyordu ve ilk sınavda başarılı olan öğrenciler hem tercihlerini yapabilmek hem de tercihleri yönünde hazırlanabilmek için fırsat buluyordu.

Yeni sistemde bu tamamen değişti ve aslında en büyük değişiklik de sınav zamanlarında görüldü. Yeni sistemde iki sınav da Haziran ayında ve aynı gün yapılacak. 

Üniversite adayları Haziran ayı içinde belirlenen bir Cumartesi günü sınava girecekler. İki sınav arasında bir öğlen molası verilecek ve bu mola sırasında aday, ilk sınavda ne kadar başarılı olduğuna karar verecek ve ikinci sınava girecek ya da girmeyecek.

İlk sınavda başarısız olduğunu düşünüp ikinci sınava girmeyen adaylar, ilk sınavdan yeterli puanı almışlarsa eğer bu puan iki yıl için geçerli sayılacak. İki oturum da aynı gün gerçekleşecek fakat yabancı dil sınavı Pazar günü yapılacak.  

Adaylar geçen yıllarda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden 160 soruya cevap veriyordu. Yeni sistemde ise adaylar ilk oturumda sadece 80 soru ile sınanacak.

Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinden oluşan ikinci oturumda ise 40 soru var. Yabancı dil sınavında 80 soru bulunuyor. Bu arada ÖSYM YKS başvuru ücretleri açıklandı ve iki sınav için 100 lira olarak belirlendi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.