OHAL Komisyonu Başvuruları Karara Bağladı

OHAL Komisyonu Başvuruları Karara Bağladı

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından kanun hükmünde kararnamelere nazaran başvurulardan 3 bin 250 başvuruyu kabul etti. Yazılı olarak yapılan açıklamalarda OHAL Komisyonu’na bu zamana kadar 125 bin başvuru gerçekleşti.

OHAL Komisyonu 36 bin başvuruyu inceleyerek, İncelenen dosyalardan yalnızca 3 bin 250 başvuranı haklı buldu. Bu da her 100 başvurunun 6’sınınhaklı olarak kabul edildiği anlamına gelmiş oluyor. Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK)’ya dair sonuçlarını 22 Aralık’tan itibaren vermeye devam edenOHAL Komisyonu, meslekten ihraç edilenler dedâhil bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan güvenlik personeli gibi başvurulara bakmakla görevli.

Komisyondan 33 bin 700 Başvuruya Ret

OHAL Komisyonu, yapılan başvuruların 33 bin 700’ünü reddetti. 89 bin başvurunun incelenmesi de tüm hassasiyet ile devam ediyor. Darbe girişiminden sonra 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL kapsamında birçok sayıda Kanun Hükmünde Kararname çıkarılmıştı.Kanun Hükmünde Kararnamelere itirazda bulunmak isteyenler için OHAL Komisyonuna başvuru yapılması söylenmişti.

Başvuruları kabul edilen kişilerin atama işlemleri en son görev yaptığı kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafındanyapılacak.OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunca kabul edilmeyen başvuruların, karardan itibaren 2 ay içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemesine iptal için davaaçabilirler açıklamasını yaptı.

Başvuru detay ve sonuçları için, ‘ohalkomisyonu.tccb.gov.tr’ internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" seçeneğindenmüracaat eden kişilerin başvurularının kabul edildiği veya reddedildiğine yönelik bilgileri paylaşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.