Kurtuluş Kutlamaları İzmir Bornova'da Başlıyor

Kurtuluş Kutlamaları İzmir Bornova'da Başlıyor

İzmir Bornova'da düşman işgalinden kurtulmasının 95. yıldönümünü kutluyor.

BORNOVA'da  gerçekleştirilen asıllaştırılan meşaleli alay yürüyüşü ve sonrasındaki Fatma Turgut konseriyle, İzmir'in kurtuluşunun 95'inci seneyi heyecanla kutlandı. 

Türk süvarilerinin İzmir'e ilk olarak girdiği yer olan Bornova'da; 9 Eylül, Bornova Belediyesi'nin tertip ettiği özel aktifliklerle kutlandı. Yoğun katılımla asıllaşan alay yürüyüşünde heyecan hakimdi. İş Bankası viyadüklerinin altından başlayan meşaleli yürüyüşe binlerce Bornovalı katıldı.

Yurttaşlar, ellerinde Türk sancaklarıyla Mustafa Kemal Caddesi'ni sanki kırmızıya boyadı. Bando eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte marşlar hep beraber söylendi. Alayın sona erdiği Cumhuriyet Meydanı'nda heyecan daha da arttı.

Burada İzmirli sanatçı Fatma Turgut, birbirinden güzel eserlerini seslendirdi. Bornova Cumhuriyet Meydanı'ndaki havai fişek şovu da geceye renk kattı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, yürüyüş ve konserde eşi, annesi ve çocukları ile beraber yerini aldı. Bornova'daki kutlamalara CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ile Bornova İlçe Başkanı Nevzat Kavalar da katıldı.

"İZMİR'İN KURTULUŞU TÜRKİYE'NİN DOĞUM GÜNÜ"

9 Eylül'ün Bornova'nın, İzmir'in ve Türkiye'nin kurtuluşu olduğunu andırdıran Başkan Atila, "İzmir dünya lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün göz bebeğiydi. İzmir'in kurtuluşu ülkemizin de doğum günüdür. Liderimiz Atatürk'ün bize bıraktığı bedelli serveti, canımız pahasına gözeteceğiz. 

Bugün tüm Türkiye'nin gözü İzmir ve Bornova'dadır. Umut ve ışık, İzmir ve Bornova'dadır. Bize bu ülkeyi emanet edenlere şükranlarımızı, her zamankinden daha fazla çalışarak ifade edeceğiz. Hiç kimseyi ayırt etmeden birlik ve beraberlik içinde olacağız. Ne mutlu Türküm diyene" dedi.

İzmirli sanatçı Fatma Turgut da böyle önemli bir günde şarkılarını Bornova'da söylemekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Bir emirle başladı her şey

9 Eylül’e uzanan zorlu zafer yolu, 26 Ağustos’ta Mustafa Kemal’in Büyük Taarruz emrini vermesiyle aydınlanıyordu. Emperyalistlerin beslediği işgalciler İzmir’e doğru kaçıyordu. 9 Eylül 1922 sabahı, Yüzbaşı Şerafettin Bey’in komutasındaki öncü müfreze, Nif’ten Bornova’ya iniyor, Mersinli-Halkapınar yoluyla Alsancak’tan İzmir’e giriyordu.

Denize dökülen işgalciler, körfezdeki itilaf devletleri gemilerine ulaşmaya çalışırken, Teğmen Ali Rıza ve yanında bir erle hükümet konağının merdivenlerini “uçarcasına” adımlayan Şerafettin Bey, ikinci kattaki balkonda duran Yunan Bayrağı’nı indiriyor, yerine Türk Bayrağı’nı çekiyordu.

İşgal güçleri, 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkmış, aynı gün Hasan Tahsin’den (Osman Nevres) “ilk kurşunu” yemişti. Emperyalizmin savaşçıları, 9 Eylül 1922’de ise kendisine dikilmeye çalışılan “sömürge elbisesini” yırtıp parçalayanlardan “şamar” yiyordu.

Yeni bir ülkenin ilanı

İzmir’in dağlarında çiçekler açmış, geldikleri gibi gitmişlerdi. İzmir’in kurtuluşu, Kurtuluş Savaşı’nın zaferini, hatta yeni bir ülkenin kuruluşunu ilan ediyordu. Üstelik 95 yıl önceki zafer, son zamanlardaki “yalancı baharlar” gibi değil, dönemin Pakistan Lideri Muhammed Ali Cinnah’ın Londra’da söylediği gibi gerçek anlamıyla “mazlum milletlere” örnek oluyordu:

“Esir ve mazlum milletleri bundan sonra tutamayacaksınız. Mustafa Kemal ve Türkler ki, kendileri için hazırlanan tabutu, istilacıların başlarına geçirmişlerdir. Şimdi dünyada başlarına tabutlar geçirilecek başkaları da benzer sonuçlara hazırlanmalıdır. Vay sömürgecilere...”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.