Kpss Başvuru Ücretleri

Kpss Başvuru Ücretleri

Üniversiteye giden ve lise sondan mezun olan öğrencilerin en önemli konularından birsi Kpss sınavıdır. Kpss sınavı önceden tek oturum içinde farklı kitapçıklar dağıtılarak yapılıyordu. Artık sistem değişti ve son alınan kararlar ile birlikte sınav için ay

Üniversiteye giden ve lise sondan mezun olan öğrencilerin en önemli konularından birsi Kpss sınavıdır. Kpss sınavı önceden tek oturum içinde farklı kitapçıklar dağıtılarak yapılıyordu. Artık sistem değişti ve son alınan kararlar ile birlikte sınav için ayrı ayrı oturumlar düzenlenip o ayrı oturumlarda farklı alan sınavlarına girilebilecektir.

İnsanların hayatını değiştiren bu Kpss sınavı hazırlanıp sınavına girecek olan öğrenciler için son derece mühim bir sınavdır. Yapılışı itibarı ile her sene yapılmayan Kpss sınavı her yapılışında bir fırsat gibi öğrencilerin karşısına çıkar. Kpss nin neredeyse her yapılışında yapılış sistemi, oturum planları ya da ücretleri arasında bir farklılık oluşuyor.

Kpss başvuru ücreti sürekli değişiyor ve genellikle de tabii tutulan ücret miktarı artıyor. Artık öğrenciler ve veliler bu belirsizlikten bıkmış durumdalar. Öğrenciler bir an önce sınava çalışıp girip başarıyla tamamlayarak iyi ve istediği bir işe atanmak istiyorlar. Milli eğitim bakanları neredeyse her iki yılda bir değişiyor.

Her yeni gelen milli eğitim bakanı ise sistemi değiştirip insanları mağdur durumda bırakıyor. Bu mağduriyetlik Kpss başvuru ücretlerine de yansıyor. Her zaman değişen eğitim ve sınav sisteminin de tabii tutulan ücret miktarı değişiyor. Durum bu hale geldikten sonra ya öğrencilerin bir kısmı sınava girmekten vazgeçiyor ya da bir yıl daha fazladan hazırlanmayı göze almak istiyor.

Net Ücretler Belli Mi?

Kpss başvuru ücretleri için tam ve net bir rakam belirlenmese de ücretlerin eski sınavların ücretine yakın olacağı tahmin edilmektedir. Yalnız sınav ücretlerinin ileriki zamanlar da daha da netliğe kavuşturulacağı bekletilmektedir. Bu arada sınavlara bir an önce girmek isteyen o kadar öğrenci var ki sayı olarak önceki yılları da geçmesi bekleniyor.

Kpss nin genel yetenek genel kültür sınavlarının ücretlerinin yanı sıra alan sınavlarının fiyatı da değişiklik gösterecektir. Fakat belirlenecek bu fiyatların da ne zaman kamuoyu ile paylaşılacağı net bir şekilde belirtilmemiştir. Sınava giren insanların hayatını değiştiren Kpss sınavı yeri geldiğinde büyük bir fırsat, yeri geldiğinde ise büyük bir hayal kırıklığı oluşturur.

Kpss sınavının yapısı bir özellik bakımından eski usul sistem olarak üniversiteye giriş için yapılan Ygs, Lys sınav sistemiyle benzerlik gösterir. Çünkü ortaöğretimde alınan derslerin konuları hem Ygs hem de Lys sınav sistemine dahildir, hem de Kpss sınavı konuları ve soru dağılımı içine dahildir.

Ücretler Ne Zaman Açıklanır?

Önceki yıllarda yapılan Kpss sınavlarının ücretleri ile aşağı yukarı aynı fiyatlarla başvuru yapılacağı açıklansa da çoğu insan yeni Kpss sınavının daha aşağı bir ücretle yapılacağını tahmin etmektedir. Bunun yanı sıra genel kültür, genel yetenek testlerinin ücretleri aynı olsa da alan sınavlarının ücreti daha da aşağı düşebilir. Eskiden 40 TL iken bu sınavda ise 25-30 TL civarına düşebilir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.