Karadenizli balıkçılardan güzel haber! Fiyatlar düşecek

Karadenizli balıkçılardan güzel haber! Fiyatlar düşecek

Samsunlu balıkçılar, geçtiğimiz yıl kilosu 30 liradan satılan çinekopun, bu yıl bolluk sebebiyle 15 liradan satışa sürüldü söylediler.

Karadeniz’de bu yıl son yılların en bereketli balık sezonu yaşanıyor. Geçmiz sezonlarda belli başlı birkaç tür çok olurken, kalan türlerde ise kıtlık yaşandı. Bu yıl her türlü balık  oldukça çok olduğuna belirten Samsunlu balıkçılar, özellikle çinekop ve istavritte bereketinin geçtiğimiz yıllara oranla oldukça fazla olduğunu belirttiler.

BU SENEKİ BOLLUK, 10-15 SENEDİR GÖRÜLMEDİ

Çinekopun yarı fiyatına düştüğünü ifade eden balık satıcısı Kurtça Aydın, “Bu yıl her türden balık bol. Palamut, hamsi, mezgit, barbun, çinekop, istavrit ganimet gibi geliyor. Bu bereket bolluk, 10-15 yıldır olmamıştı. Geçtiğimiz yıl sezon çok kıt geçmişti. Bu yıl yüzümüz gülüyor. Geçtiğimiz yıl 20 liraya hamsi satılıyordu, bu yıl 8 liradan satıyoruz. İstavrit geçmiz yıl 10-15 liradan satıyorduk. Bu yıl 7 liradan satılıyor. Çinekop geçmiz yıl 30 liradan satılıyordu. Bu yıl 15 liradan satılıyor. Mezgit ve barbunda çokça çıkıyor. Bu yıl özellikle istavrit ve çinekop oldukça çok çıkıyor. Geçen yıl oranla bu yıl bereketli geçiyor. Karedeniz sezon açıldığından bu yana bize cömert davranıyor. Çıkan balıklar karşısında biz balıkçılarda bazen şaşkınlığa uğruyoruz” dedi.

Balık satıcısı Bülent Çakmak ise, “Bu sene balık fiyatları çok uygun fiyata satılıyor ama vatandaşların ilgisi beklediğimiz az. Balıkların kilosu 8 liradan başlıyor 40 liraya kadar çıkıyor. Her bütceye uygun balıklar var. Yavaş yavaş hamsinin sevdiği hava şartları da oluşuyor. Hamsinin daha da çoğalıp fiyatlarda düşme bekliyoruz. Hamsinin yanı sıra istavrit ve çinekop da yeterince çok geliyor. Geçen yıl sattığımız yarısı fiyatlarına  çinekop ve istavrit satıyoruz. Hem de bu yılki çinekoplar lüfer büyüklüğünde olmuş, sarı kanat olmuşlar. Et ve tavuk fiyatlarına göre balık almak daha uygun fiyatlı geliyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.