İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e Cevap

İhsan Eliaçık’tan Diyanet’e Cevap

Diyanet’in yaptığı bir açıklamada kız çocuklarının 9 yaşında çocuk sahibi olabilecekleri yer alıyordu.

Diyanet’in yaptığı bir açıklamada kız çocuklarının 9 yaşında çocuk sahibi olabilecekleri yer alıyordu. Bu açıklama pek çok kişi tarafından tepki toplarken İhsan Eliaçık da bu duruma sessiz kalmadı.

Sosyal medya hesabından cevap veren İhsan Eliaçık, cevap olarak; “ Diyanete sorulan soruya cevap: Kur’an’da evlilik şartı Nisa 6.ayette açıklanır; buluğ ( bedensel ergenlik) ve rüşd ( zihinsel ergenlik)..Evlilik yaşı için 9,12 diye sayı verilmez. Muhammed Peygamber evlendiğinde Aişe 9 değil; 19-21 yaşında idi.” 

Diyanet Tepki Topladı

Diyanetin yaptığı evlilik yaşı açıklaması üzerine, büyük tepkiler yağdı. Çocuk yaştaki bir kızın çocuğunun olabileceği halk tarafından büyük tepkiler ile sosyal medya paylaşımlarında yer aldı.

Bu durum karşısında en güzel açıklamayı İhsan Eliaçık yaptı. Kur’an’da geçen bilgilerin saptırılması ve yanlış aktarılması, bunu da diyanetin yapmış olması tüm Türkiye tarafından olumsuz karşılandı.

Diyanetin, bedensel ve zihinsel olarak gelişimini tamamlamamış bir çocuğun, çocuk yapabilecek, evlenebilecek yaşta olmasını kabul etmesi herkesi şaşırttı. İhsan Eliaçık’ın Diyanet’e cevabı ise sert oldu.

Nisa süresinin 6. Ayetini kanıt olarak gösteren Eliaçık, bu konu ile ilgili en doğru açıklamayı yaptı. Diyanet yaptığı evlilik şartı açıklaması ile ilgili henüz bir değişiklik yapmış değil.

Fakat böyle bir şeyin ne Kur’an’da yeri vardır ne de toplum ahlakımızda. Gelecek günlerde diyanetin de bu kararı değiştireceği düşünülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.