İHH Yemen’e Gıda Yardımı Gönderiyor

İHH Yemen’e Gıda Yardımı Gönderiyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Yemen'e gıda yardımı gönderiyor. Şu ana kadar 5 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı ulaştırıldı. Yemen'de yardım kampanyaları sürüyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Yemen'e gıda yardımı gönderiyor. Şu ana kadar 5 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı ulaştırıldı. Yemen'de yardım kampanyaları sürüyor. İç savaşa maruz kalan ülkenin çeşitli bölgelerinde 10 gün süren yardım programları tamamlandı. Programın sona ermesiyle birlikte Hadramevt vilayetine bağlı Tarim kentinde bir tören düzenlendi.

Türkiye'de görevli İHH kuruluşunun yanı sıra, Yemen'in Hadramevt vilayetinde Yemenli hayır derneği ve sivil toplum kuruluşu da toplamda 220 aileye gıda yardımı yaptı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İHH Ortadoğu Masası görevlisi Umut Bilgin, yardım kampanyasında 11 ilde 5 bin aileye yardım malzemesi dağıtıldığını belirtti.

Ülkedeki çatışmalar sebebiyle evlerini terk eden, çatışmada yakınlarını kaybeden, yetimler ve ihtiyaç sahibi aileler bu yardımlardan yararlandı. Siyasi istikrarsızlığı yıllardır yaşamakta olan Yemen'de, Husiler ve Cumhurbaşkanı yanlıları ve hükümet güçleri arasında çatışmalar çeşitli bölgelerde sürüyor.

BM verilerine göre, Yemen nüfusunun üçte biri yani 18 milyon kişi yardıma muhtaç. 18 milyona yakın kişi yardım bekliyor. Kötü beslenme koşullarından ötürü çocukların hayatını kaybettiği bölgede, acil gıda yardımı yapılması bekleniyordu. İHH ekibi; 8 şehirde 4725 aileye gıda malzemesi, 1249 aileye hijyen malzemesi ve 2375 aileye bebek maması dağıttı…

Bilgin, yardım gönderen ve ulaşımda destek olanlara teşekkür etti. 20 Mart-3 Nisan arasında gönderilen yardımlar yerini buldu...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.