Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir?

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez'de nasıl dilek dilenir?

Hiç umulmadık bir şekilde, karadan Hızır'ın ve denizden İlyas peygamberimizin geldiği, yeryüzünde beraberce darda kalanlara, zor durumda olanlara yardım ettiği rivayet edilen, aynı zamanda baharın başlangıcı kabul ettiğimiz, bolluk ve berekete adım atış o

Hiç umulmadık bir şekilde, karadan Hızır'ın ve denizden İlyas peygamberimizin geldiği, yeryüzünde beraberce darda kalanlara, zor durumda olanlara yardım ettiği rivayet edilen, aynı zamanda baharın başlangıcı kabul ettiğimiz, bolluk ve berekete adım atış olarak ifade edilen Hıdırellez sayılı saatler kaldı.

Peki hepimizin merakla beklediği Hıdırellez ne zaman?  Hepimizin bildiği gibi hıdırellez mayıs ayında kutlanmaktadır. Tam olarak ne zaman olucağını sizlerle paylaşıcak olursak Hıdrellez Miladi takvimine göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvimine göre de 23 Nisan günü olmaktadır. 5 Mayıs gecesi kışın tamamen bitip sıcak mı sıcak yaz günlerinin bizlerle tamamen buluştuğu anlamına gelmektedir.

Hıdırellez duası nasıl edilir? Dilenen dilekler nelerdir?

Hıdırellez gecesi yapılan o kadar çok etkinlik var ki... İşte bu geceki dilenen dilekler neler ve Hıdırellez gecesinde nasıl dua edilir sorusunun cevabı sizlerle... Bunları sizlere kısaca anlatalım. Hıdırellez akşamı dilek ve dualar ikindiden sonra başlar. Bembeyaz bir kağıda dilediğiniz dilekleri ve istediklerinizin çizimlerini o saatten sonra istediğiniz gibi bir gül ağacının dibine gömebilirsiniz.Ve diğer adetlerden biride yazdığınız dilekli kağıtları gül dallarına bağlamaktır.

O akşam gül ağacının dibine bir kese para gömmek de adettendir.Bozuk paraları gömdüğünüz yerden sabah olunca bir tane kendi cüzdanınıza koyup diğerlerini etrafınızdaki insanalara dağıtmanın yıl boyunca bolluk ve bereket getiriceği söylenir.Gül ağacının dibine gömülen kağıtlar ise sabah alınır ve denize atılır gömülen paralar ise hiç harcanmamak üzere saklanır.

Hıdrellez dilekleri gül ağacına bağlanırkende şu dua 39 defa okunur: ''Bismillahirahmanirahim Bin bir adım bir adım, Allah bir adım adım, Kerim kerem Allah, Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah, La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin''. ve ertesi sabah da 1 defa bu dua okunup 40'a tamamlanır. Ve allaha dua edilir. Allahın dualarınızı kabul etmesini diliyoruz.

2017 hıdırellez şenlikleri nelerdir? Konusuna gelicek olursak bir çok şehirde Hıdırellez; Baharın habercisi olan bu ateş, bu senede dostluk ve kardeşlik için yanacak! cümlesi altında yapılmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki Hıdırellez de en çok yapılan etkinlik ateşten atlamaktır. Sebebi ise atlayınca hastalıklardan korunulacağına inanılmasıdır. Hıdırellez'in en yaygın eğlencesi budur ve bu şekilde nazardan korunulur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.