Harkness Eğitim Modeli Nasıl Uygulanmaktadır?

Harkness Eğitim Modeli Nasıl Uygulanmaktadır?

Yeni bir eğitim modeli olan Harkness, öğretmen ve öğrenci arasındaki bilgi aktarımının tartışma şeklinde soru cevap yönünde ilerlemesini ele alan bir yöntemdir.

Yeni bir eğitim modeli olan Harkness, öğretmen ve öğrenci arasındaki bilgi aktarımının tartışma şeklinde soru cevap yönünde ilerlemesini ele alan bir yöntemdir.

Klasik öğretmen anlatır öğrenci dinler eğitim sistemine göre öğrencilerin daha aktif olacağı bir sistem ortaya çıkmıştır.

Bu sisteme göre yuvarlak masalar etrafına oturan öğrenciler ve öğretmen ders konusunda daha aktif olacaklardır ve bir tartışma ortamı şeklinde derler işlenmeye başlanacaktır.

Bu eğitim sisteminin etkili olmasının sebebi her öğrencinin derse katılımını sağlayabilecek bir sistemdir. 45 dakikalık eğitim süreleri içerisinde öğrencilerin derse olan ilgileri ve dikkatleri ilk 20 dakikadan sonra dağılmaktadır ve kopuk bir ders işleyişi gerçekleştirilmektedir.

Böyle bir sistem yerine Harkness eğitim modeli uygulandığında öğrencilerin ders süresince daha aktif olabildikleri görülmektedir.

Oval Masalarla Ders Anlatımı

1930 yılında ilk olarak New Hampshire özel ortaokulunda uygulanmaya başlanan bu sistem, okuldaki öğrencilerin kısa bir süre içerisinde verim almasını sağlamıştır.

Bu sistem sayesinde öğrencilerin derse olan ilgileri artmıştır ve derse katılım oranlarında da belli bir yükseliş gerçekleşmiştir. Bu yöntem sayesinde tartışma ortamı oluşturulur ve öğrencilerin fikirlerini sunabilmeleri sağlanmaktadır ve bu şekilde kişilerin sosyal hayatlarında da oldukça başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Bu münazara sistemi sayesinde söz hakkına sahip olan öğrencilerin daha aktif bir sosyal hayat yaşadıkları, özgüvenlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Tamamen beyin fırtınası üzerine kurulu olan bu sistem daha başarılı bir gelecek için uygulanması gereken bir eğitim sistemidir.

Bu sistemin öğrenciye kattığı en önemli fikir ise açık görüşlere ve uç görüşlere karşıda öğrencilerin ön yargısız olarak bakmasıdır. Harkness eğitim modeli sadece ders konusunda değil kişilik olarak da öğrencilere oldukça katkı sağlayacak bir program oluşu ile ünlüdür.

Özgüven Getiren ve Önyargıları Yıkan Sistem

Derslerin daha eğlenceli bir hal alması için düzenlenen bu yöntem, sadece öğrencilerin dersi dinlemesi konusunda da değil daha pek çok farklı kişisel gelişim konusunda da başarılı olmuş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde öğrenciler söz hakkına sahip olurlar ve kendi fikirlerini ortaya koyabilmektedirler.

Bu şekilde öğrenciler de özgüven artışı da sağlanmış olunur. Aynı zamanda kişilerin ön yargılı davranışlar sergilemesini de önleyecek bir sistemdir. Fakat bu sistem zaman sorunsalından dolayı devlet okullarında yürürlüğe girememiştir. Ülkemizde de mutlaka uygulanması gereken bir sistemdir.

Harkness eğitim modeli ülkemize iyi gelecek bir sistemdir. Fakat bu sistemin yürürlüğe girebilmesi için ders sürelerinin arttırılması ve sınıftaki kişi sayısının azaltılması gerekmektedir. 15 kişilik sınıflarda yuvarlak masa etrafında toplanılarak işlenecek olan derslerden oldukça fayda sağlanacaktır.

Daha başarılı ve özgüven sahibi bilinçli bir toplum bu eğitim sistemi sayesinde yetiştirilebilir. Oldukça başarı elde edilecek olan bu sistem kısa süre de devlet okullarına da gelmelidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.