Hakan Şükür konuştu! ABD'de FETÖ Vampir gibi emiyor...

Hakan Şükür konuştu! ABD'de FETÖ Vampir gibi emiyor...

Firari eski futbolcu Hakan Şükür'ün paylaştığı videoda "Amerika'da yaşarken çok güvendiğiniz arkadaşlarınızla dolandırılmaya varan şeyler yaşadım." diyerek ifşa ettiği durumun, örgütün tümüne yayıldığı görüldü.

Askeri darbe yapmaya kalkışan; adı  kumpaslar, soru çalmalar, cinayetler, cinsel içerikli şantaj kasetleriyle anılan  FETÖ'nün kendi üyelerini de son yıllarda dolandırdığı ortaya çıktı.  

Kapatılan Zaman gazetesinin muhabiri Ahmed Dönmez'in, kişisel internet  sitesi için kaleme aldığı makalede ABD, İngiltere, Almanya ve Polonya'da birçok  kişinin örgüt içinde güvendiği şahıslarca dolandırıldığını belirtti. Makaleye göre yurt dışına kaçanların, güvendikleri örgüt üyeleri  tarafından ortak bulma, iş kurma ve yatırım yapma gibi vaatlerle kandırılarak  paraları ellerinden alındı.

Elebaşına şikayet de işe yaramadı

Sonrasında "İşler ters gitti, iflas ettik", "zarar ettik" gibi açıklamalarla batırılan kişilerin çoğu, hileli iflasa başvurulduğunu, paraların  başka şirketlere aktarıldığını söyledi.  Farklı ülkelerde mağdurlarla örgüt yöneticileri arasında sert kavgalar  yaşanırken ABD'de bu duruma isyan edip mahkemelere başvuran, hatta dolandırıcılık  davası açanlar oldu. Birçok dolandırıcılık örneğinin yer aldığı makalede, "Hatta bu durumu  bizzat Fetullah Gülen'e götüren ve şikayet edenler de olmuş. Ancak yine de durum  değişmemiş." denildi.

"Vampir gibi emiyorlar"

Makalede, dolandırılanların görüşlerine de yer verildi.Parasını kaptıran ve ismi paylaşılmayan bir esnaf, "Burada bir şebeke kurulmuş. Türkiye'den az çok sermaye ile gelmiş arkadaşları vampir gibi  emiyorlar." derken, başka biri de "Beni bizzat buranın iş adamları derneği  başkanı dolandırdı." ifadelerini kullandı. Makaleye göre, İngiltere'de "oldukça üst düzey referansları olan bir  iş adamı" diye tanımlanan örgüt üyesi, 15 Temmuz sonrası 2 yıl içerisinde topladığı 6 milyon sterlini batırdığını söyleyerek paraları vermedi. Polonya'da ise bir örgüt üyesinin Türkiye'den gelenlerden topladığı 5-6 milyon doları mafyaya kaptırmak zorunda kaldığı iddia edildi.

Dolandırıcı, elebaşının kampında "aziz misafir muamelesi" görüyor

Örneklerin bunlarla sınırlı olmadığı, kısa zamanda anlaşıldı. Dolandırılan veya buna şahit olan örgüt üyeleri, başlarına gelenleri sosyal medya  hesaplarından da paylaşmaya başladı. Fuat Sarı isimli bir kullanıcı, "Maalesef, bu mağdurlardan biri de  benim. Benimki dört dörtlük bir dolandırıcılık hikayesidir.  New York'u o yüzden  terk ettim." ifadelerini kullandı.  Olayı ayrıntılı anlatan Sarı, ismini vermediği bu "dolandırıcı"nın,  hala FETÖ elebaşının yaşadığı Pensilvanya'daki örgüt merkezine "elini kolunu  sallayarak girdiğine", hatta "aziz misafir muamelesi gördüğüne" dikkati çekti. Başka bir örgüt üyesi de İngiltere'de bütün parasını örgütteki  arkadaşının tavsiye ettiği dolandırıcıya kaptırdığını paylaştı.

"Hakiki karakterlerimiz ortaya çıktı"

Vavolli isimli başka bir kullanıcı da "Yıllarca açıktan cemaate her desteği veren, tüm kariyerini geride bırakıp cemaatin tarafında saf tutan, başta  FG'nin (Elebaşı Fetullah Gülen) bizzat sevdiği Hakan Şükür'e bunu yapan abiler,   benim gibi sıradanlara hiç acımaz." yorumunu yaptı.  "Ne ara biz böyle olduk" isimli kullanıcı da "Bir fanusta idik  hepimiz. Fanus kırıldı, içinde olan bizler fanus dışına çıkınca kendimiz gibi  olmaya başladık. Hakiki karakterlerimiz ortaya çıktı. Bakalım biz neymişiz?" diye  sordu.

"Himmet parasını hesabına geçirdiler"

Drhaydarbleda adlı kullanıcı da yaşananların sistematik olduğuna işaret etti. Hasan Çaylı adlı başka kullanıcı ise "darbe öncesi yıllarca himmet  parasını hesabına geçirenler" ve "cami veya başka işler için cemaatin parasını  alanlar" olduğunu, firari Ekrem Dumanlı'nın bir anahtarlığa nasıl 750 dolar veya  bir kaleme bin 500 dolar verebildiğini sordu.

Kaçakçılıktan kar alıyorlar

Örgüt içi dolandırıcılığın, sadece iş kurma vaadiyle sınırlı olmadığınıda belirtiliyor. Sosyal medya mesajlarında, yurt dışına kaçmak isteyenlerden sahte  pasaport için para alıp ortadan kaybolanlar, insan kaçakçılığı üzerinden kar elde  edenler ve Yunanistan'a kaçan örgüt üyelerine evleri asıl bedellerinden daha pahalıya kiralayanların bulunduğu da kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.