Ekrem İmamoğlu Arapları neden öne çıkardı, Kanal İstanbul Neden Yapılıyor?

Ekrem İmamoğlu Arapları neden öne çıkardı, Kanal İstanbul Neden Yapılıyor?

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, bugün köşesinde kaleme aldığı yazıda CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul projesi "tipik bir CHP'li gibi" istemezük zihniyetiyle karşı çıkışını yazdı. Yorumlarınızı bekliyoruz...

Sabah Gazetesi yazarlarından Mahmut Övür, bugün kaleme aldığı yazıda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Kanal İstanbul'a "istemezük" zihniyetiyle karşı çıkışını yazdı. İmamoğlu'nun bu süreçte haklı bir argüman ortaya koyamayarak Kanal İstanbul projesini bir rant projesiymiş gibi lanse etmeye çalıştığını söyleyen Övür, "Halkı topu topu üç arsa alan Arapları öne sürerek kışkırtıyor. Irkçı tonlar taşıyan tehlikeli bir oyun bu." dedi.

İşte Mahmut Övür'ün "İmamoğlu neden Arapları öne çıkardı?" başlıklı o yazısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, başkanlık koltuğunda 6'ncı ayını doldururken, yapacağı projelerden çok yapmayacaklarıyla tartışıldı. Hatta İstanbul'un özellikle de Marmara'nın çok ihtiyacı olan "biyolojik arıtma tesisi" için "temel atmama" töreni bile düzenledi.

Artık karşımızda, seçim döneminde olduğu gibi AK Parti'nin iyi yaptıklarını kabul eden, hakkını veren, Eyüp Sultan'a gidip Yasin okuyan, yaşam biçimine saygılı İmamoğlu yok. Onun yerine "istemezük" diyen tipik bir CHP'li var.

Bu aslında biraz da kaçınılmaz. Çünkü CHP sağdan, soldan veya İslami çevreden içine kimi alırsa alsın er veya geç kendisine benzetiyor. Bazen takiye yapsalar da gerçek kısa sürede ortaya çıkıyor.

İmamoğlu'nun Kanal İstanbul'a karşı çıkışı da bu sürecin bir ürünü... Bu yüzden İmamoğlu'nun tezleri bir hazırlığın değil, ideolojik bir yaklaşımın ürünü. Bakın tam 8 yıldır tartışılan, araştırılan hatta her seçimde bir vaat olarak halka sunulan ve destek alan bu proje için sanki ilk kez ortaya atılmış gibi ne diyor: "Bu konuyu enine boyuna bilim adamlarıyla tartışmalıyız" Şimdiye kadar neredeydiniz?

Bu da tipik bir CHP yöntemi. Çünkü Cumhuriyetle yaşıt bir parti olan CHP'yi yönetenlere, ne zaman Türkiye'nin temel siyasi meseleleri (Başörtüsü, Kürt, Alevi ya da terör) sorulsa hep aynı cevabı verdi:

"Bunu araştıracağız" Yatırımla ilgili projelerde ise bunu bile yapmadı, baştan karşı çıktı.

CHP aynı şeyi Kanal İstanbul projesiyle ilgili de yaptı ve yapıyor. Oysa ortada ciddi bilim insanlarının hazırladığı bir ÇED raporu var. O raporun altında Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Gazi, Başkent, Atılım, Çankırı Üniversiteleri gibi Türkiye'nin önemli 7 üniversitesinden 200'ü aşkın akademisyen ve uzmanın imzası var.

O uzmanlar 33 bilim dalında ciddi bir çalışma yapmışlar. Birkaçını sayalım, Jeoloji, hidroloji( su bilimi), zemin ve kaya mekaniği, deprem ve tsunami, su kalitesi, gemi trafiği, omurgasız hayvanlar, kuş türleri, endemik bitkiler üzerine çok yönlü etki analizi yapılmış ve araştırılmış.

İmamoğlu ve ekibinin bunu okuduğunu sanmıyoruz. Bu raporu ve yapılan çalışmaları samimiyetle okuyan biri çıkıp "cinayet projesi" demez ve şu ucuz tespiti yapmazdı:

"Kimlere ne söz verilmiş olursa olsun. Kimlere ne rant vaat edilmiş olursa olsun, derhal vazgeçilmelidir." Geriye dönüp bakın, köprülere, barajlara, havaalanlarına hep bu "ucuzlukla" bakıldı. Hatta bunların HDP'li ortakları bir ara zıvanadan çıkıp Silvan Barajı'nın yapılmasına;

"Gerilla rahat gezemiyor" diye karşı çıkmıştı.

Tam da bu yüzden HDPsever İmamoğlu da, Boğaziçi'ni özgürleştirecek dünya çapındaki Kanal İstanbul projesini bir rant projesine indirgiyor. Ve halkı topu topu üç arsa alan Arapları öne sürerek kışkırtıyor. Irkçı tonlar taşıyan tehlikeli bir oyun bu. Tıpkı Suriyeli göçmenler meselesinde yapıldığı gibi.

.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.