Dolmabahçe Sarayı’nda gişe görevlisi ölümünden sonra saray ziyaretçiye kapatıldı

Dolmabahçe Sarayı’nda gişe görevlisi ölümünden sonra saray ziyaretçiye kapatıldı

Koronavirüs salgını dünyada ve Türkiye’de yayılırken uzun süre ziyarete kapatılmayan İstanbul’daki saraylar, Dolmabahçe Sarayı’ndaki bir gişe çalışanının 'şüpheli' ölümünden bir gün sonra kapatıldı.

Milli Saraylar, Dolmabahçe Sarayı’nda gişe görevlisi olarak çalışan M.K'nın şüpheli ölümü üzerine apar topar kapatıldı. Çalışanın ölüm sebebi olarak zatürre olarak açıklanmasının ardından diğer çalışanlara konunun kamuoyuna duyurulmaması için baskı yapıldığı iddia edildi 

Gişe çalışanı M.K.’nin hastaneye kaldırılmasından hemen önce, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Milli Saraylar İdaresi’nin salgın nedeniyle maske takan Tayvanlı turistlerin Dolmabahçe ziyaret fotoğraflarını "Salgına rağmen tarihi mekanlarımıza çok ziyaretçi var" mesajıyla yayınladığı ortaya çıktı.

Milli Saraylar yönetiminin, koronavirüs şüphesi taşıyan ancak zatürre olarak açıklanan ölüm sonrası gişe görevlisinin çalışma arkadaşlarına konunun kamuoyuna duyurulmaması için baskı yaptığı iddia edildi.

Milli Saraylar’daki ihmal iddialarına ilişkin soru önergesi veren CHP’li Utku Çakırözer, M.K. ile aynı dönemde hastaneye kaldırılan ve 15 Mart’ta yaşamını yitiren Aytaç Yalman’ın ölüm nedeninin Koronavirüs olduğunun dört günün sonunda açıklandığını anımsatan hatırlatarak "Gişe memurumuz M.K’nın ölüm nedeni de zatürre diye açıklanmış. Ona da Aytaç Yalman’daki gibi Koronavirüs negatif denmiş. MK’nın da Koronavirüs'ten ölmüş olması olası mı?" sorusunu yöneltti.

Her ay, aralarında çok sayıda yabancı turistin de bulunduğu, 100 binden fazla turistin ziyaret ettiği Dolmabahçe Sarayı, dünyada salgının başlamasından sonra 3 ay, Türkiye’de salgının varlığının resmen açıklanmasından sonra da 1 hafta açık kaldı. Bu süreçte Dolmabahçe Sarayı’nda gişe görevlisi olarak çalışan M.K., rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasının ardından hayatını kaybetti.

M.K. hastanede tedavi gördüğü sırada kızı sosyal medya üzerinden "Dolmabahçe Sarayı neden açık? Babama yazık değil mi? Vebalini kim öder" paylaşımı yaptı. Bu paylaşımdan sadece birkaç saat sonra M.K.’nin ölüm haberi geldi. M.K.’nin cenazesinin kaldırılmasından bir gün sonra, 18 Mart günü ise Milli Saraylar’a bağlı tüm saray ve kasırların kapatıldığı açıklandı.

MÜZE ÇALIŞANLARI TEDİRGİN!

Gişe memuru M.K.’nin ölüm nedeninin zatürre olarak açıklanmasına karşın Koronavirüs şüphesi taşıdığı öğrenildi. Her gün yüzlerce turistle temas halindeki M.K.’nin ölüm nedeninin de Koronavirüs olabileceği şüphesi nedeniyle çalışma arkadaşlarının tedirgin olduğu öğrenildi.

M.K.’nin ölümü sonrasında Dolmabahçe Sarayı’ndaki personele konunun kamuoyuna yansımaması için baskı yapıldığı da iddia edildi.

O TWEETİ SİLDİLER

M.K.’nin ölümüne kadar saray, köşk ve kasırları ziyarete açık tutan Milli Saraylar İdaresi, dünyada salgının bilindiği üç ay boyunca da yeterli önlem almadığı iddiasıyla gündeme geldi. Gişe memurunun hastaneye kaldırılmasından birkaç gün önce ve Türkiye’de de salgının başladığının resmen duyurulduğu günlerde Milli Saraylar Başkanlığı’nın attığı tweet'le ziyaretlerin sürmesinden memnuniyetini dile getirdiği ortaya çıktı.

T24'ün haberine göre, Milli Saraylar resmi twitter hesabın üzerinden 11 Mart’ta atılan mesajda, Dolmabahçe Sarayı’nı Koronavirüs önlemi için yüzlerinde maskelerle ziyaret eden Tayvanlı turist kafilesi şu ifadelerle duyuruldu:

"Dünyayı tehdit eden corona virüsü, turizm gelirlerini düşürse de tarihî mekânları ziyaret edenlerin oranı azımsanmayacak sayıda. Dolmabahçe Sarayı’nı maskeleriyle gezen Tayvanlı grup onlardan biri. Kristal merdiveni hayranlıkla inceleyen grup neşeli tavırlarıyla ilgili odağı oldu"

Bu tweet mesajından birkaç gün sonra gişe görevlisi M.K., hastaneye kaldırıldı ve hayatını kaybetti.

milli-saraylar.jpg

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.